Първа победа над играч от Топ 10 за сезона изстреля Григор на полуфинал

Brisbane International, 1/4-финал
Григор Димитров – Доминик Тийм 6-3 4-6 6-3

Григор Димитров се класира за полуфиналите на турнира в Бризбън след трисетов успех над заемащия осма позиция в световната ранглиста Доминик Тийм с 6-3 4-6 6-3. Така българинът се поздрави с първа победа над тенисист от Топ 10 за сезона в едва третия си мач за състезателната година. Григор се изправи за 60-ти път срещу съперник от челната десетка, а балансът му вече е 14-46.

Първата ни ракета владееше инициативата в по-големи периоди от мача и можеше да го реши по-бързо, но всичко е добре, когато завършва добре.

Григор започна с труден гейм, в който бе изправен пред два брейкбола, но показа самообладание и отговори подобаващо.

Във втория гейм при 30-30 Тийм пресили форхенд след първото по-сериозно разиграване от основната линия, но после с форхенд уинър по обратния диагонал изравни. В следващото разиграване Димитров показа рефлекси на мрежата и си заслужи още един брейкбол, който реализира.

С перфектен гейм на нула Григор затвърди и натрупа комфортна преднина от 3-0, след което Тийм намери сервиса си, за да запише първи гейм на сметката си, но и във второто му подаване Димитров го постави под сериозно напрежение и се премина през дюс.

В 7-ия гейм Григор загуби първата си точка на мрежата в много неподходящ момент и при 15-40 Тийм имаше нови две възможности за връщането на брейка. Зрелищен удар над глава от основната линия и перфектен втори сервис означаваха дюс. Минута по-късно първата ни ракета удържа за 5-2 и бе само на гейм от спечелването на първия сет.

С гейм на нула, приключил с ас, Тийм се задържа в първата част, чието затваряне се оказа истинско изпитание. Все пак след маратонски гейм, в който Григор направи две двойни грешки и бе изправен пред брейкбол, най-добрият ни тенисист най-накрая прати сета в историята от петия си сетбол.

Втората част започна с три гейма, в които сервиращите печелеха на нула, а в четвъртия Димитров бе изправен пред поредните два брейкбола при 15-40, но със силно сервиране и четири поредни точки изравни за 2-2.

Австриецът отпусна ръката и острите му форхенди по обратния диагонал и бекхендите му все по-често създаваха неприятности на Григор. Но българинът бе силен в напечените моменти и обърна втори пореден свой гейм от 15-40, за да изравни на 3-3.

Играта продължи без нови възможности за пробиви до 5-4 за Тийм, след което Димитров се постави в много трудна ситуация след слаб сервис гейм, в който изостана с 0-40, като този път не успя да се измъкне и от третия си сетбол Тийм изравни резултата.

В самото начало на третия сет изчезна началният удар на световния №8, който при 15-30 направи двойна грешка. После обаче вкара сервис с 220 км/ч и неутрализира първата опасност и взе още три точки, за да поведе.

До 2-2 премина с доминация на сервиращите, след което Димитров удари решително. При 15-40 нашият усети идеален момент да атакува, излезе на мрежата и наказа Тийм. В следващото разиграване пласира невероятен пасинг шот от дъното на корта, въпреки че привидно австриецът бе покрил корта. Българинът достигна до брейкбол, а в толкова важен момент съперникът му направи двойна грешка.

Затвърждаването бе истинско изпитание, но по отработената в този мач схема от 15-40, всичко завърши благополучно – 4-2.

Часовникът тъкмо отмерваше два часа от началото, когато нервите на Тийм не издържаха и прати бекхенд в аут, което беляза края на осмия гейм и при 5-3 за Григор успехът бе близо. Нашият нямаше намерение да чака и приключи срещата с нов пробив.

На полуфиналите Григор очаква поставения под №1 в основната схема и миналогодишен шампион Милош Раонич или Рафаел Надал, които играят по-късно днес.