След 100% на първи сервис: Григор победи Сонего в Ротердам

Григор Димитров започна по чудесен начин участието си на АТР 500 турнира в Ротердам. В мач от първия кръг на турнира българинът преодоля в два сета опасния италианец Лоренцо Сонего след 7-6(4), 6-3 за час и 32 минути на корта.

Двубоят не бе никак лесен, но и в двата сета Димитров повиши нивото във важните моменти, което му гарантира комфортно постигнатия успех. Още от самото начало бившият №3 в света показа, че е възстановен след тежката седмица в Марсилия и е готов отново да демонстрира високото си ниво в началото на сезона.

Най-впечатляваща безспорно бе играта на първи сервис, на който българинът така и не загуби точка в целия мач, печелейки 39 от 39 разигравания. Играта му бе добре балансирана, като донесе 19 уинъра спрямо 11 непредизвикани грешки.

Това доведе и до отчаянието на Сонего в някои моменти, в които италианецът наглед бе близо до важни точки и до това да стигне до предимство в сета. Двамата си размениха по един пробив в началото на мача, след което успяваха да вземат подаванията си. В последвалия тайбрек Григор на три пъти повеждаше с минипробив, като в крайна сметка успя да реализира сетбола си.

Втората част отново вървеше с по-скоро лесни сервис геймове, преди българинът да увеличи оборотите и да пробие за 5-3, след което да сложи край на мача с изключителни изпълнения в дългото разиграване на мачбол, завършило с хубав минаващ удар.

С този успех Григор продължава да бъде лидер по победи през 2024-а, като вече има 11. Това бе и общо 17-ата му победа при десетото участие в Ротердам. Той продължава и една много позитивна тенденция – от началото на 2023-а е спечелил 23 и е загубил само 2 откриващи мача в турнирите, в които е участвал.

„Не играх най-добрия си тенис, но бях много солиден в най-важните моменти на мача. Това търся, дори когато ударите ми не са толкова точни, колкото ми се иска. От тактическа гледна точка бях много добър. Щастлив съм, че минах през този двубой. Той е много качествен тенисист. Много мощен е, имаше много енергия. Опитах да изградя моя момент и мисля, че се справих“ – анализира Григор след двубоя.

„В момента, в който дойдох, си казах, че нямам много време за подготовка, но имам добри спомени. Подготовката ми за този двубой бе добра. Гледах няколко мача, за да видя какво е състоянието на корта.“

В четвъртък за него предстои втори мач през 2024-а срещу Мартон Фучович, когото победи на Australian Open в четири сета. „Познаваме се от доста време. Уважаваме се. Няма лесни мачове, срещу него също ще е така. Надявам се да съм готов за него.“