Защо Андре Агаси може да се окаже най-важното решение в кариерата на Григор Димитров (анализ)

Защо Андре Агаси може да се окаже най-важното решение в кариерата на Григор Димитров (анализ)

Много се изговори и изписа през последната седмица за появата на легендата Андре Агаси в щаба на Григор Димитров. Едно е сигурно обаче – независимо на колко турнира през сезона американецът ще пътува заедно с първата ни ракета, това партньорство може да се окаже от изключително значение за цялата кариера на Димитров.

Защо точно Агаси е човекът, способен да изведе Григор отново на победния път? Ето кои са петте най-важни причини според TennisKafe.com.

1. Агаси е тенис професорът – не всички бивши величия са и добри анализатори на играта. Някои от тях се водят от инстикта си, други слушат изцяло треньорите си, а трети просто нямат необходимия речник, за да обяснят вижданията си.

Агаси, точно обратното, винаги е бил известен със своите задълбочени анализи на играта. Именно това негово качество до голяма степен му позволи да бъде претендент за големите турнири до самия край на кариерата му, въпреки че тялото вече го предаваше. Андре умело успяваше да замаскира своите слабости и да използва силните си страни.

Освен невероятна координация и талант, американецът притежава и истински „тенис мозък“. Спомням си двубоя между Роджър Федерер и Анди Родик на US Open ’07, когато вече пенсиониралият се Агаси бе поканен като гост-коментатор от американската телевизия, излъчваща турнира. Бившият номер едно предложи толкова задълбочен коментар по отношение и на двамата тенисисти, на какъвто не са способни дори най-големите величия в спорта. Препоръчвам на всеки фен на спорта да открие мача в YouTube и да го изгледа от-до дори само заради присъствието зад микрофона на Андре.

Добре помня и коментара на Агаси, когато бе попитан кое качество на Федерер прави разликата между швейцареца и всички останали. Всички очакваха обичайните отговори – форхенд или сервис например, но тенис професорът отсече: „движението по корта“. Тази способност да се мисли „извън кутията“ е много важна за всеки един наставник във всеки един спорт.

Бих цитирал и изказването на Андре за разликата между Сампрас и Федерер: „Играеш добре срещу Пийт, губиш 7-5 6-4. Играеш зле срещу Пийт, губиш 7-5 6-4. Играеш добре срещу Роджър, губиш 7-5 6-4. Играеш зле срещу Роджър, губиш 6-1 6-2.“

Известно е и, че благодарение на съветите на Агаси, Андрей Медведев напълно преобразява играта си. Двамата се срещат в бар в Монте Карло през 1999 г., когато украинецът е съкрушен от поредната загуба и пие, за да удави мъката си. Благодарение на анализа на своя колега обаче, Медведев се връща на победния път и двамата се срещат в историческия финал на Ролан Гарос месеци по-късно, когато американецът попълва Кариерния си Шлем.

2Агаси е работил с трима от най-големите специалисти през последните десетилетия – става дума, естествено, за Брад Гилбърт, Дарън Кейхил и Гил Рейес.

Първият е известен със своите „брадизми“ и с факта, че е компенсирал липсата на достатъчно талант с изключителен тенис интелект. Автор е и на книгата „Как да печелим грозно“, която представя цялата му философия за играта – „не е важно да си най-добрият в света всеки път, когато излезеш на корта, а просто да си по-добър от човека срещу теб“. Кейхил пък изведе Лейтън Хюит до номер едно в света преди да постигне изключителни успехи и с Агаси.

Гил Рейес е гуруто на физическата подготовка и основната причина Агаси да се задържи в тура до 36-годишна възраст. Като човек с изключителна памет, американецът със сигурност е попил много неща и от тримата, които ще може да предаде на Григор Димитров при по-дългосрочен ангажимент между двамата.

3. Григор се намира в позиция, в която и Агаси е бил – вярно е, че Димитров не е ставал номер едно и не е печелил турнир от Големия Шлем. Нещо, което бе факт за Агаси преди да започне сгромолясването му през втората половина на 90-те.

Вярно е също така, че кризата в играта на българина съвсем не е толкова зловеща, каквато бе тя за Андре тогава – Григор е в топ 20 на света и в този момент, докато американецът в един момент бе изпаднал извън първите 140.

Все пак обаче общи черти несъмнено има. Димитров трябва да възвърне позициите си, които загуби през този сезон, и да освежи играта си. Агаси е човекът, който най-добре знае как може да се осъществи едно завръщане и кои са правилните стъпки.

Още нещо много важно – пресата и феновете непрекъснато повтаряха и по отношение на Агаси, че е тенисист, който не успява да реализира пълния си потенциал. Всъщност най-силните моменти в кариерата на родения в Лас Вегас състезател дойдоха след 1999 г., когато той вече бе на 29 години.

Така че Агаси със сигурност знае точно какво изпитва Димитров и под какво напрежение се намира първата ни ракета във всеки турнир, в който участва.

4. За разлика от Валверду, Агаси е минал по пътя на Григор – Дани Валверду е чудесен треньор, но никога не е играл в полуфинал на Уимбълдън например или не е сервирал за победата в турнир от сериите „Мастърс“.

Агаси, от друга страна, отдавна е минал по този път и знае точно какво изпитва Григор преди голям мач. Ако Димитров се чувства нервен, Андре със сигурност ще знае кои биха били правилните думи. Както самият Брад Гилбърт и неговата реч са от ключово значение за обрата на американеца срещу Медведев във финала на Ролан Гарос през 1999 г.

Винаги е хубаво да имаш човек до себе си, който вече е изживял всичко това и знае точно какво те очаква. Не бива да се подценява приносът в това отношение и на Иван Лендъл спрямо Анди Мъри, както и на Борис Бекер спрямо Новак Джокович.

5. Близки темпераменти – без да познавам лично когото и да е от двамата, Агаси и Григор изглеждат като хора с доста общи черти в характерите. Има тенисисти, които са толкова целеустремени, че могат да блокират напълно емоциите си и събитията от личния си живот, когато излязат на корта. Пийт Сампрас обърна Джим Къриър от 0-2 сета и игра финал на Australian Open в момент, когато треньорът му Тим Гъликсън лежеше в болницата с току-що диагностициран смъртоносен мозъчен тумор.

Тенисът при Агаси и Димитров обаче сякаш зависи от тяхното душевно спокойствие. Агаси започна да се чувства комфортно в кожата си на корта чак когато започна връзката си с Щефи Граф през 1999 г. Макар и да не го показва, смъртта на дядото на Григор със сигурност е повлияла на целия му сезон 2018 г.

Това, че се нуждаят от вдъхновение и хармония в личния си живот, за да печелят, е само още един плюс за съвместната им работа. Сходните темпераменти със сигурност ще направят сътрудничеството им много по-лесно и, надяваме се, по-успешно!

TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH