Хаас спря ФедЕкспрес в „най-стария“ мач в тура от 35 г. насам

Хаас спря ФедЕкспрес в "най-стария" мач в тура от 35 г. насам

Mercedes cup, II кръг
Роджър Федерер – Томи Хаас 6-2 6-7 (8) 4-6

Томи Хаас поднесе една от най-големите изненади за сезон 2017 и обърна Роджър Федерер с 2-6 7-6(8) 6-4 над Роджър Федерер в „най-стария“ мач от ATP тура от 35 години насам. Общата възраст на двамата тенисисти в двубоя им от втори кръг на Mercedes Cup е 75 г., а за по-впечатляващо постижение трябва да се върнем до далечната 1982-ра, когато сборът от възрастта на Луис Аяла и Рикардо Кано е 80 г. и 3 месеца. Шокът обаче идва от факта, че Хаас играе последния си сезон в тура и има едва 4 успеха в основни схеми на ATP надпревари, докато Маестрото бе с 19 триумфа в 20 двубоя и вече вдигна три титла през 2017-а.

В добавка, Федерер водеше с 19-3 в преките двубои с Хаас и не бе губил от този съперник от 2012-а, когато вкуси поражението в Хале. Все пак да не забравяме, че Маестрото на практика изигра първия си официален мач от 2 април насам и в играта му не липсваха колебания. Федерер приложи крайно агресивна тактика срещу Хаас и изигра около 45% от ударите си вътре в корта, но особено във втората част, германският ветеран отговори подобаващо на предизвикателството.

Роджър се възползва от бавния старт на съперника си, за да пробие още в откриващия гейм на мача, след което дублира аванса си за 5-2 и затвори първия сет с 6-2. Федерер подпечата пробив на нула за 2-1 гейма след почивката с перфектен бекхенд ретур уинър по правата, но изненадващо допусна рибрейк. На брейкбола, Хаас пласира дълбок бекхенд, а швейцарецът закъсня с пласирането и форхендът му се заби във филето на мрежата – 2-2.

Въпречи че временно загуби преднината си в резултата, Федерер имаше игрово предимство и можеше да се очаква, че ще предприеме нова атака в заключителните мигове на сета. Така и се случи при 4-4, когато швейцарецът стигна до брейкбол, само че Хаас го отрази с ас по диагонала, а в следващите точки демонстрира прекрасна защита и поведе с 5-4. Това развитие вдъхна увереност на 39-годишния германец, който демонстрира класата си от дъното на корта в минутите до края на сета.

Стигна се до тайбрек, в който форхенд в мрежата на Федерер даде два сетбола на германеца при 6-4 точки, само че Роджър получи плитка топка в следващите разигравания и хладнокръвно изравни до 6-6 т. Маестрото отрази още един сетбол при 6-7 и обърна резултата до 8-7, когато потърси бекхенд уинър в движение, но пропусна целта. Хаас отказа да се предаде и си осигури четвърти сетбол при 9-8, а Федерер най-накрая капитулира с първата си двойна грешка в мача.

Роджър потърси бърз пробив след почивката, но не успя да пречупи Хаас въпреки трите брейкбола и вече изглеждаше видимо раздразнен на корта. Германският ветеран обаче не даваше признанци на физическа умора и използва прибързаността в някои от отиграваният ана Федерер, за да пробие за 3-2. Хаас поведе с 40-0 на свой сервис, но вместо да затвърди безпроблемно, резултатът мина през 40-40 и всъщност Томи трябваше да заличава цели 4 брейкбола, преди да направи 4-2 с брилянтна къса топка.

Този гейм на практика предреши изхода на двубоя, защото Хаас нямаше повече проблеми на свой сервис и се класира за първия си четвъртфинал от началото на сезона. Следва германски сблъсък с Миша Зверев. Федерер пък вече гледа към турнира в Хале.