Иснър започна ударно, но Тийм е първият полуфиналист в Мадрид

Mutua Madrid Open, четвъртфинал
Доминик Тийм – Джон Иснър 3-6 6-3 6-4

Когато е във форма, Джон Иснър е неприятен опонент за всеки един тенисист в Тура. Доминик Тийм усети това и бе близко до отпадане от Mutua Madrid Open, но с напредването на двубоя намери играта си и обрат за 3-6 6-3 6-4 го отведе до полуфиналите.

Двубоят се делеше на две коренно различни половини.

Първият сет и половина бе решен предимно от голямата разлика в сервисите на двамата. Иснър рядко допускаше да се стига до разигравания в неговите подавания, а същевременно правеше всичко възможно и точките в геймовете на Тийм да са кратки.

В повечето случаи началният удар не носеше предимство за Доминик, като често Джон посрещаше, навлизайки в корта, дори първия сервис на опонента си. След това също оставаше изнесен напред, излизаше на мрежата при всяка удобна възможност и почти не се връщаше зад основната линия.

Трябва да се отбележи, че световният №39 се представи фантастично на ретур и това имаше огромна заслуга за предимството, до което стигна. Благодарение на натиска, който налагаше с посрещането си (и разбира се на сервиса си), броят на уинърите бе драстично в негова полза.

Иснър неведнъж изстрелваше начални удари със скорост 225 км/ч. Веднъж повел с 3-0 в първата част, той нямаше проблеми да запази аванса си. В този сет загуби само една точка на първи сервис, а в последния си гейм записа четири последователни аса.

Факт бе обаче, че и след колебливия старт Тийм стабилизира представянето си в своите подавания. Въпреки това в началото на втория сет положението изглеждаше сходно с първия.

При 2-2 световният №4 трябваше да спаси четири брейкбола в 10-минутен гейм, за да не изостане отново в резултата. Макар да премина през много трудни моменти в това свое подаване, набраната инерция от спечелването му се отрази добре на австриеца.

Няколко колебливи сервиса от Иснър и един феноменален минаващ удар от ретур на Тийм направиха резултата в следващия гейм 40-0. Още първият брейкбол беше реализиран – 4-2.

За момент изглеждаше сякаш двубоят се изплъзва от пръстите на Иснър, който изостана с 0-40 и в следващия гейм. Постепенно обаче шокът отмина и американецът се добра до дюс. Тийм пропиля четвъртия си шанс да направи резултата 5-2 с двойна грешка, но при петия го стори.

След 10-минутния гейм Тийм заигра много по-агресивно, търсейки развръзката рано в разиграванията, докато преди това не бе способен да поддържа темпото на съперника си. Успя да запази аванса си до края и изпрати мача в трети сет при 6-3.

Съвсем логично подобряването в играта на третия в схемата доведе и до повече грешки от другата страна на мрежата. Процентът на вкаран първи сервис на Иснър също спадна драстично, което не му помагаше в трудните моменти.

Още в първия гейм той беше изправен пред брейкбол, който му се наложи да спасява на втори сервис. Тийм сгреши ретура, след което началният удар на Големия Джон заработи – 1-0.

При 2-2 Иснър се измъкна от 0-30, като впечатление правеше как контрира изнесената далеч зад основната линия позиция на Тийм със систематични къси топки.

36-годишният състезател успяваше да спасява подаванията си, но от другата страна на мрежата до 4-4 опонентът му бе загубил само една точка в своите.

Австриецът изглеждаше по-убедителен в третата част, но с приближаването на тайбрека шансовете на Иснър се увеличаваха.

Тийм бе наясно, че ако се стигне дотам, той ще бъде аутсайдерът и увеличи допълнително натиска. При 4-4 и 30-30 си осигури брейкбол с минаващ удар от форхенд, но Джон се спаси със сервис-мрежа. Последва нова точка за пробив и този път четвъртият в света се възползва – 5-4.

Сервирайки за победата, Доминик не сгреши – 3-6 6-3 6-4 след два часа на корта и полуфинал срещу победителя от мача между Беретини и Гарин.