Беретини триумфира над Гарин и е на полуфинал в Мадрид

Mutua Madrid Open, 1/4-финал

Матео Беретини – Кристиан Гарин 5-7, 6-3, 6-0

Матео Беретини зае последното място на полуфиналите на Мастърс турнира в Мадрид след трисетов успех над световния №25 Кристиан Гарин. Чилиецът, който в предходния кръг елиминира Даниил Медведев, бе на път да запише нова гръмка победа след като се наложи в първия сет, но впоследствие Беретини показа класата си и завърши мача със серия от 11 поредни спечелени гейма.

Негов опонент в битката за място на финала ще бъде Каспър Рууд, който по-рано днес победи Александър Бублик (7-5, 6-1).

Началният удар бе едно от най-силните оръжия на Беретини, като италианецът записа почти три пъти повечe асове от Гарин (14-5), като в същото време направи и по-малко двойни грешки (2-5). Италианецът бе по-резултатен както на сервис (54-51), така и на ретур (41-26) и реализира шест от 14-те си точки за пробив (43%), докато Гарин оползотвори три от шестте си брейкпойнта (50%).

Гарин успя да реализира пробив още в първия гейм, но Беретини веднага върна брейка, след което осъществи обрат за 2-1. Чилиецът обаче не позволи на световния №10 да се откъсне напред в резултата и възстанови равенството. В следващите шест гейма никой от двамата не успя да стигне до възможност за пробив и така резултатът стана 5-5.

Тенденцията бе на път да се запази, след като Беретини поведе с 30-15 в единадесетия гейм. Гарин обаче успя да обърне резултата и да пробие за втори път от началото на мача, като по този начин си върна водачеството при 6-5. Чилиецът продължи да играе по-добре и завърши сета по възможно най-добрия начин – с гейм на нула, надделявайки със 7-5.

Беретини спечели откриващия гейм във втория сет, но Гарин отново успя пръв да стигне до пробив и да излезе напред в резултата. Световният №10 имаше възможност да върне брейка в четвъртия гейм, но не успя да се възползва от добрата възможност и неговият опонент поведе с 3-1.

Изглеждаше, че победата на Гарин не е далеч, но Беретини определено не бързаше да напуска турнира. Италианецът спечели подаването си в петия гейм, след което успя да пробие за 3-3, макар да пропусна два от трите поредни брейкпойнта, които се откриха пред него. Гарин опита да си върне контрола върху сета, но това не се случи. В следващите три гейма Беретини даде само две точки на чилиеца и така първата ракета на Италия се наложи с 6-3, довеждайки мача до заключителен трети сет.

В маратонския първи гейм, продължил почти 10 минути, Беретини пропусна четири брейкпойнта, но въпреки това успя да пробие сервиса на Гарин. Последва още един дълъг и оспорван гейм, в който чилиецът имаше две възможности да върне пробива, но не успя да се възползва от нито една от тях и Беретини увеличи преднината си на 2-0.

Следващите три гейма също бяха доста дълги и равностойни, но всички те завършиха с успех за първата ракета на Италия. В края на мача умората на Гарин вече си личеше съвсем ясно и Беретини приключи сблъсъка с гейм на нула, оформяйки крайното 5-7, 6-3, 6-0 след малко повече от два часа игра.