Италия стартира с победа над Австрия на ATP Cup

ATP Cup, група C

Денис Новак – Фабио Фонини 6-3, 6-2

Доминик Тийм – Матео Беретини 2-6, 4-6

Денис Новак / Доминик Тийм – Матео Беретини / Фабио Фонини 1-6, 4-6

Отобрът на Италия започна участието си на ATP Cup с победа над считания за фаворит в група C отбор на Австрия. Денис Новак даде преднина на австрийците, но Матео Беретини изравни резултата в мача, след което „адзурите“ триумфираха в мача на двойки и направиха крачка към полуфиналите.

Следващият мач от тази група е утре, като Италия ще се изправи срещу Франция,

Днешният сблъсък започна с мач между вторите ракети на двете страни Денис Новак и Фабио Фонини. Италианецът успя да пробие в първия гейм, но след това Новак взе инициативата и осъществи обрат, повеждайки с 4-1. Австриецът не позволи на Фонини да застраши водачеството му и спечели първия сет с 6-3.

В откриващия гейм на втория сет Новак пропусна три точки за пробив и позволи на своя опонент да спечели подаването си, но след това отново пое контрола върху мача и направи резултата 3-1 в своя полза. Фонини върна интригата като спечели петия гейм, но това бе последният позитивен момент за него в мача. Новак направи нова серия от три поредни гейма, с която оформи крайното 6-3, 6-2 след 1 час и 13 минути на корта.

След това дойде времето първите ракети на двата тима да излязат на корта. Тийм и Беретини си размениха по един гейм на нула в началото, след което австриецът спечели и третия гейм с този резултат и поведе с 2-1. Беретини обаче отново изравни, след което реализира първи пробив в мача и поведе с 3-2.

Италианецът увеличи аванси си като спечели и шестия гейм, а в седмия спаси три геймбола на Тийм преди отново да успее да пробие сервиса на световния №3. Беретини игра още по-силно в осмия гейм като даде само една точка на опонента си и спечели първия сет с 6-2.

Втората част започна по чудесен начин за Беретини, който продължи да доминира категорично над шампиона на US Open и на два пъти проби сервиса му, натрупвайки комфортна преднина от 4-0. Ситуацията изглеждаше безнадеждна за Тийм, но австриецът показа шампионския си харектер и върна интригата като спечели следващите три гейма. Въпреки натиска обаче Беретини успя да задържи водачеството и спечели и втория сет, а заедно с него и мача, побеждавайки с 6-2, 6-4.

Така се стигна до решаващ мач на двойки, в който Тийм и Новак се изправиха срещу Беретини и Фонини. Италианците първи поведоха в резултата, но австрийците успяха да изравнят. От там нататък обаче сетът премина изцяло под диктовката на „адзурите“ и те не дадоха повече геймове на своите опоненти, печелейки първата част с 6-1.

Вторият сет бе много по-равностоен, като Австрия на три пъти поведе, но Италия успяваше да изравни резултата. Италианците отново бяха тези, които първи реализираха първия пробив в сета, след което поведоха с 5-3 след гейм на нула. Австрийците намалиха резултата, но Беретини и Фонини не изпуснаха контрола върху мача и спечелиха десетия гейм, с което оформиха крайното 6-1, 6-4 и спечелиха много важна победа, която ги доближи до полуфиналите в надпреварата.