Канепи прекрати победната серия на Сабаленка

Gippsland Trophy, втори кръг

Кая Канепи – Арина Сабаленка 6-1, 2-6, 6-1

Световната №94 Кая Канепи изненадващо елиминира четвъртата поставена в схемата Арина Сабаленка във втори кръг на турнира Gippsland Trophy. Белорускинята бе в серия от 15 поредни победи и спечели последните три турнира на WTA, но днес не показа силната игра, която демонстрира през последните месеци, и отпадна след само един изигран мач в турнира. Седмата в света спаси цели пет мачбола в заключителния гейм, но въпреки това не успя да избегне поражението.

На 1/8-финалите Канепи ще се изправи срещу Дария Касаткина, която във втори кръг победи Полона Херцог (6-4, 6-3).

Канепи бе много по-ефективна на сервис като записа четири аса, докато Сабаленка не успя да го направи нито веднъж. Естонката бе почти безгрешна при своите възможности за пробив като реализира 86% от тях (6 от 7), а в същото време нейната опонентка оползотвори 43% (3 от 7) от своите шансове. Канепи имаше значително предимство и при спечелените на първи сервис точки, където регистрира 61% успевамост срещу 49% за своята опонентка.

Мачът започна вихрено за Канепи, която още в първия гейм успя да пробие сервиса на считаната за фаворит Сабаленка. Естонката увеличи преднината си след като спаси брейкпойнт във втория гейм, а веднага след това реализира нов пробив и поведе комфортно с 3-0.

Бившата №15 в света продължи да доминира и спечели още два гейма, като в петия отново проби сервиса на Сабаленка. Белорускинята също записа пробив след гейм на нула и намали резултата на 5-1, а в седмия поведе с 30-15. Канепи обаче не позволи на опонентката си да продължи да се надява на обрат и спечели гейма, триумфирайки категорично с 6-1 в първия сет.

Противно на развитието на мача втората част започна по-добре за Сабаленка. Белорускинята спаси три геймпойнта преди да се наложи в откриващия гейм, след което затвърди пробива и поведе с 2-0. Канепи намали пасива си, но Сабаленка вдигна значително темпото и в следващите три гейма даде само една точка на естонката.

Шесткратната 1/4-финалистка от Големия шлем показа непримиримост и спечели седмия гейм, а в осмия спаси два от трите сетбола, пред които бе изправена. Третият опит обаче се оказа щастлив за Сабаленка и тя изравни резултата в мача като се наложи с 6-2 във втория сет.

Заключителният сет започна с маратонски гейм, продължил повече от 10 минути. Сабаленка спаси четири геймбола преди да достигне до точка за пробив, която обаче бе спасена от Канепи, като в крайна сметка естонката бе тази, която успя да спечели гейма. Тя увеличи преднината си като раелизира първия пробив в сета, след което на практика реши мача като спечели още три безответни гейма и поведе с 5-0.

Сабаленка успя да спечели шестия гейм, а в следващия спаси цели четири мачбола преди да стигне до точка за пробив. Канепи обаче успя да я отрази, след което пропусна още една точка за спечелването на мача. Това не обезвери естонката и няколко минути по-късно пред нея се откри нова възможност, която тя реализира и оформи крайното 6-1, 2-6, 6-1 след 1 час и 46 минути игра.