Изключителен Григор зачеркна още една нула с първата си победа над Гаске

Shanghai Rolex Masters, I кръг
Григор Димитров – Ришар Гаске 6-4 6-4

Григор Димитров продължава с изключителното си представяне в Азия и започна Мастърса в Шанхай с победа над Ришар Гаске с 6-4 6-4. Така българинът зачеркна още една нула в статистиката си, след като до този момент бе записал пет загуби в пет мача срещу неудобния французин. Успехът пък беше седми в 9 мача за Григор след отпадането от Анди Мъри на осминафиналите на US Open.

Надмощието на няколко пъти се смени през първия сет, но Григор показа класата си в най-важните моменти, което му вля самочувствие да приключи успешно мисията си.

Гаске откри с колеблив гейм, който обаче успя да удържи, а веднага след това проби. От самото началото битката на корта често се превръщаше в битка на бекхендите и Гаске излезе победител в една такава за 0-40, а малко по-късно проби. Световният №17 затвърди и поведе с 3-0, но това не обезвери Григор.

Българинът постепенно се бе отърсил от нервното начало и взе първия си гейм в мача на нула, а след това си върна брейка изоставане. Димитров извика съперника на мрежата и го размина с прецизен бекхенд за 40-40, след което стигна до първата си точка за пробив. Гаске изкара в аут воле на мрежата и пробивът бе върнат. Серията на нашия продължи с още един брейк за 4-3 в най-убедителния му гейм до този момент, в който не даде точка на французина.

Затвърждаването премина през отразен брейкбол и Григор се доближи на един гейм от успеха в сета. Гаске даде всичко от себе си в маратонския 10-ти гейм, в който имаше нови два шанса да се задържи в първата част, но след няколко брилянтни отигравания на българина той успя да затвори сета от четвъртия си сетбол.

Първият спечелен сет от Григор срещу французина от повече от 4 години допълнително го освободи психически и водещата ни ракета стартира убедително и втората част. Димитров проби още в първия гейм, след което затвърди за 2-0.

При 3-1 в своя полза българинът стигна до нов шанс да вземе подаването на противника, но при 30-40 не издържа в последвалото разиграване с 26 удара. Още един шанс имаше Димитров, но Гаске измъкна сервис гейма си.

А след това се възползва от моментното колебание на българина и си върна пробива изоставане след агресивна игра – 3-3.

Много бързо обаче Григор се върна на верния път и демонстрира кой заслужава повече победата. Българинът дръпна с 0-40 на ретур и от третата си възможност осъществи пробив за 4-3. Димитров не трепна при затвърждаването и с гейм на 15 докосна победата.

Силите на Гаске стигнаха да спечели още един гейм, след което първата му загуба в това съперничество бе подпечатана след малко над час и половина игра

С класирането си за втория кръг Григор си осигури $35,845 от наградния фонд и 45 точки за световната ранглиста. Той няма точки за защита от китайския Мастърс, след като пропусна миналото му издание заради контузия. Следващият му съперник е канадецът Вашек Поспишил, който влезе в основната схема от квалификациите, а на старта преодоля Иво Карлович с 2-0 сета.