Карбайес Баена отстрани Беретини в най-дългия АТР мач за сезона

UniCredit Firenze Open, втори кръг
Роберто Карбайес Баена – Матео Беретини 5-7, 7-6(5), 7-5

Италианските фенове във Флоренция трябваше да преглътнат неочаквана загуба. Техният любимец Матео Беретини отпадна още в първия си мач след загуба 7-5, 6-7(5), 5-7 от световния №80 Роберто Карбайес Баена.

Двубоят продължи 3 часа и 19 минути и се превърна в най-дългия в АТР тура за сезон 2022. Това обаче едва ли е някакво утешение за поставения под №2, който трябваше да се сбогува с турнира още след първия си мач в родния град на дядо си.

Испанецът имаше само 14 победи на хард на ниво АТР в кариерата си и никога не бе побеждавал тенисист от топ 20 на тази настилка, но срещу Беретини изигра един от най-добрите мачове в кариерата си, за да достигне до великолепния успех. Той осигурява на Карбайес Баена 15-и четвъртфинал в АТР тура и първи на настилка, различна от клея.

Началният удар на Беретини не работеше по очаквания начин и не носеше достатъчно лесни точки. Испанецът също имаше заслуга за това, защото с невероятната си защита на моменти отчайваше бившия №6. Дори мощният форхенд на италианеца рядко пробиваше защитата на съперника му, което караше фаворита да използва постоянно къси топки – нещо, което особено в края на мача се оказа фатално за него.

Карбайес Баена демонстрира забележителна устойчивост. Той губеше с пробив и във втория, и в третия сет, но това не му попречи да постигне обрат. Друго изключително постижение за победителя бе фактът, че той реализира и петте си брейкбола в мача.

„Много съм щастлив. Това е много добра победа за мен, най-добрата в кариерата ми“, коментира испанецът, който побеждава тенисист от топ 20 за общо трети път. „Опитах да печеля всяка точка, да съм концентриран върху всяка точка и опитах да връщам сервиса, защото той сервира много добре. Много съм щастлив, защото съм в следващия кръг.“

Беретини водеше със 7-5, 2-0 преди съперникът му да започне обрата. Във втората част се стигна до тайбрек, в който Карбайес Баена надделя, въпреки че губеше с 2-4 точки.

Италианецът наглед бе пречупил испанеца с пробив в шестия гейм на третия сет, след който поведе с 5-2. И това обаче не спря заигралия впечатляващо и в атака аутсайдер. Той спечели пет поредни гейма до края на мача.

На четвъртфинал Карбайес Баена ще срещне Майкъл Имер, който победи петия в схемата Аслан Карацев след 6-1, 6-7(6), 6-1.

В друг мач от деня Джей Джей Улф достигна до втория си АТР четвъртфинал след успех с 6-3, 6-4 на друг поставен – Максим Креси.

В друг американски сблъсък, който бе последният двубой от първи кръг, Макензи Макдоналд се справи с 6-4, 4-6, 6-1 над №6 в схемата Дженсън Бруксби.