Кареньо Буста прекъсна трофейната суша с триумф в Марбея

AnyTech365 Andalucia Open, финал

Пабло Кареньо Буста – Жауме Мунар 6-1, 2-6, 6-4

Световният №15 Пабло Кареньо Буста спечели своята пета ATP титла след като триумфира над своя сънародник Жауме Мунар на финала на турнира в Марбея. Днешната победа бе №200 за испанеца в професионалната му кариера, а на церемонията след мача организаторите изненадаха много приятно зрителите по трибуните като поканиха легендарния Бьорн Борг да връчи трофея на шампиона. Това бе първа титла за Пабло Кареньо Буста от почти две години насам, като за последно бе триумфирал в Ченгду през 2019 г.

Мунар записа повече асове (6-1) и имаше лек превес по отношение на спечелените на сервис точки (55-51), но за сметка на това първият поставен бе значително по-резултатен на ретур (46-31) и реализира един пробив повече (4-3). Кареньо Буста обаче имаше цели 17 възможности за пробив, което означаваше, че е оползотворил едва 24% от шансовете си.

Първият сет премина почти без проблеми за световния №15. Той спечели първия гейм на нула, но след това пропусна три точки за пробив и позволи на Мунар да изравни резултата. Намиращият се на 95-о място в ранглистата тенисист дори имаше възможност да пробие и да обърне резултата, но Кареньо Буста избегна опасността и отново поведе. От този момент до края на сета третата ракета на Испания диктуваше събитията на корта като спечели и следващите четири гейма и по този начин се наложи убедително с 6-1 за едва 35 минути.

Изглеждаше, че Кареньо Буста ще стигне до трофея без особени затруднения, но това не се случи. Мунар на два пъти поведе в началото на втория сет, но роденият в Астурия тенисист успяваше да възстанови равенството. Мунар обаче взе аванс за трети път, след което записа първия си пробив в мача и поведе с 4-2. Младият испанец продължи да доминира и спечели седмия гейм на 15, а в осмия спаси два геймбола на Кареньо Буста и обърна резултата, надделявайки с 6-2 във втората част.

Мунар поведе в решаващия сет след като в първия гейм отрази три брейкпойнта, но Кареньо Буста изравни. Двамата си размениха по още един гейм, след което поставеният под №1 осъществи пробив и поведе с 3-2. Мунар обаче веднага върна жеста, след което отново си върна водачеството при 4-3.

Кареньо Буста отново възстанови равенството, а в маратонския девети гейм, продължил 15 минути, третата ракета на Испания пропусна цели шест точки за пробив преди все пак да успее да сломи съпротивата на опонента си и да поведе с 5-4. Кареньо Буста не пропусна чудесния шанс, който се откри пред него, и спечели следващия гейм на 15, като по този начин оформи крайното 6-1, 2-6, 6-4 след малко под два часа и половина игра.