Сонего е шампион в Каляри след тричасова драма

Sardegna Open, финал

Ласло Джере – Лоренцо Сонего 6-2, 6-7(5), 4-6

Световният №34 Лоренцо Сонего спечели титлата на ATP 250 турнира в Каляри след драматична победа над 57-мия в света Ласло Джере. Италианецът бе напълно надигран в първия сет, а във втория допусна изравняване от 4-1, но въпреки това се справи с всички трудности и зарадва своите сънародници по трибуните. Това бе негов втори трофей в тура след триумфа на турнира в Анталия през 2019 г.

С днешния си успех Сонего стана първият италианец от 15 години насам, който печели ATP титла на родна земя. За последно това бе направил Филипо Воландри на турнира в Палермо през 2006 г.

Джере започна много силно мача като проби сервиса на Сонего още в първия гейм, след което отрази четири брейкпойнта на италианеца и увеличи преднината си на 2-0. Представителят на домакините успя да намали резултата, но радостта му не трая дълго и Джере възстанови разликата от два гейма при 3-1.

Сонего отново успя да редуцира пасива си, но неговият опонент отговори с гейм на нула, след което записа втория си пробив от началото на мача и поведе с 5-2. Джере запази добрия си ритъм и спечели убедително и следващия гейм, като по този начин се наложи с 6-2 в първия сет.

В началото на втората част сърбинът отново имаше възможност да реализира ранен пробив, но този път Сонего не позволи това да се случи и спечели подаването си. Италианецът имаше възможност да удвои своя аванс, но във втория гейм пропусна брейкпойнт и Джере възстанови равенството. Това обаче не обезвери четвъртата ракета на Италия и той отново излезе напред в резултата, след което реализира първия пробив в сета и поведе с 3-1.

Сонего спечели и петия гейм, но Джере успя да прекъсне серията на своя опонент, след което върна интригата в сета като проби за 4-3. Сонего поведе с 30-15 в осмия гейм, но сръбският тенисист успя да обърне резултата и да възстанови равенството в сета.

Италианецът отново излезе напред в резултата при 5-4, но Джере отговори с гейм на нула, след което стигна до две поредни точки за пробив. Те обаче бяха спасени от Сонего, който впоследствие отрази още един брейкпойнт на сърбина и в крайна сметка спечели гейма, повеждайки с 6-5. Джере обаче спечели следващото си подаване и се стигна до тайбрек.

Джере поведе с 2-0, но Сонего реализира три безответни точки и обърна резултата. Сърбинът си върна водачеството при 4-3, но радостта му не трая дълго тъй като след това Сонего също реализира две поредни точки и направи резултата 5-4 в своя полза. Джере възстанови равенството, но италианецът реализира пробив, който се оказа решаващ, и спечели сета със 7-6(5).

Световният №57 на два пъти поведе в началото на заключителния сет, но Сонего не му позволи да осъществи пробив и успяваше да изравни. Изглеждаше, че тенденцията ще се запази след като Джере водеше с 40-30 в петия гейм, но Сонего успя да обърне резултата и да реализира първия пробив в сета, правейки резултата 3-2 в своя полза.

Италианецът увеличи преднината си след като в шестия гейм отрази нов брейкпойнт на своя опонент, но Джере върна интригата като намали на 4-3. Веднага след това обаче Сонего спечели убедително подаването си и се доближи само на гейм от титлата. Джере обаче показа непримиримост и спечели деветия гейм, след което поведе с 30-15 в десетия. Въпреки това Сонего успя да обърне развоя на събитията и да стигне до мачпойнт, който реализира и така оформи крайното 2-6, 7-6(5), 6-4 в своя полза след 3 часа и 3 минути на корта.