Клижан сътвори още един магически обрат и ще играе на финал в Ротердам

ABN AMRO World Tennis Tournament, 1/2-финал
Никола Маю – Мартин Клижан 7-6(3) 6-7(7) 2-6

Само преди две седмици перспективите на Мартин Клижан за сезон 2016 изглеждаха доста мрачни с три поражения от три мача. Днес, словакът завърши втори пореден магически обрат и вече е финалист на ABN AMRO World Tennis Tournament след 6-7(3) 7-6(7) 6-2 срещу Никола Маю.

Като под индиго от петъчния му четвъртфинал срещу Роберто Баутиста Агут, Клижан загуби първия сет в тайбрек, а във втория изоставаше с пробив, но агресивният му и изпълнен с достигащи до крайности емоции стил, отново намери пътя към победата. Срещу шампиона от София, словакът спаси 5 мачпойнта, а днес добави още три в тази графа.

Разликите в откриващия сет изглеждаха изключително микроскопични, но Клижан допусна две ключови непредизвикани грешки в тайбрека, а Маю сервираше много стабилно и го затвори със 7-3 точки. Квалификантът поведе с пробив за 4-3 след почивката, само че волята на Клижан отново не се пречупи, той взе гейм с 21 разигравания и отразен мачбол за 4-5, след което съживи шансовете си с пробив за 5-5. Словакът заличи още 2 мачбола в тайбрека и нададе победен вик, с който маркира спечелването му с 9-7 точки.

Клижан сякаш усети, че това беше решаващият момент в мача и започна решителния сет с пробив, който дублира за 4-1. Словакът приключи спора с 6-2 и в първия в кариерата му ATP500 финал ще срещне Гаел Монфис или Филип Колшрайбер.