Тийм свали неуверения Надал от трона в Буенос Айрес

Argentina Open, полуфинал
Рафаел Надал – Доминик Тийм 4-6 6-4 6-7(4)

Доминик Тийм съвсем не изигра мача на живота си и всъщност допусна доста грешки, но срещу себе си имаше един изключително неуверен Рафаел Надал, който сдаде трона в Буенос Айрес след поражение с 4-6 6-4 6-7(4) на полуфинала. Матадора не успя да направи нито един качествен двубой в аржентинската столица и единствено пропуските на съперника му позволиха да стигне до трети сет днес.

Кортът определено предлагаше доста тежки условия за игра след поройния дъжд, който го заля вчера и наложи отлагането на част от програмата. Надал очаквано започна да натиска бекхенда на противника от първата минути и това му помогна да стигне до ранен брейк за 2-0, който беше повече плод на грешките на Тийм, отколкото на сериозен брой печеливши удари от ракетата на шампиона. Още в следващия гейм обаче, Надал заби два удара в мрежата, а сбърка и пасинг шот, с което резултатът набързо стана 15-40. Още една грешка на Рафа означаваше моментален рибрейк и ни напомни за неубедителното му представяне в първите два мача в Буенос Айрес.

Матадора не успяваше да доминира разиграванията от основната линия и Тийм стигна до нови два брейкбола при 4-4. Рафа изкара бекхенд в аут и пробивът беше факт, а австриецът се възползва, за да затвори сета с уверен сервис гейм на 15.

Надал потегли по-активно след почивката и имаше шанс да открадне още първото подаване на съперника, само че не се възползва. Испанецът въобще не успяваше да инжектира повече агресия в сервиса си и изглеждаше, че влага всичките усилия на света, за да успява да удържи подаванията си. При 4-5 австриецът проведе самоунищожителна акция, като не успя да прехвърли мрежата при опразнен корт, след което сбърка и бекхенд, за да подари сетбол на Надал.

Рафа грабна шанса си и  фиксира 6-4 на таблото, но играта му беше крайно непостоянна и оставаше усещането, че грешките на Тийм го върнаха в полуфинала. Надал не реагира позитивно на спечеления сет и загуби още първото си подаване в решителната част след куп непредизвикани грешки от дъното на корта.

При 2-1 и 30-15, австриецът направи поредния безумен пропуск и заби абсолютно протоколен смач в мрежата. В следващото разиграване Рафа напомни за себе си с марков форхенд уинър по правата и стигна до брейкбол, но последва бекхенд в мрежата. Тийм за пореден път върна Матадора в мача с още една порция леки грешки и резултатът стана 2-2. Темпото на мача се успокои в следващите минути, а при 4-5 Тийм позволи на Надал да стигне до мачбол, но го отрази със серия от гръмотевични форхенди и изравни геймовете.

Битката трябваше да се реши в тайбрек, който Рафа откри с двойна грешка, Тийм спечели бързо двата си сервиса и поведе с 3-0. Ситуацията придоби катастрофални размени за Надал, когато смяната на полетата дойде при 1-5 точки. Матадора отрази три мачпойнта, но Тийм нямаше как да пропилее подобен аванс и детронира шампиона със 7-4 точки в тайбрека за втората си победа над съперник от Топ 10. Австриецът очаква на финала Николас Алмагро.