Контузия спря Монфис във Виена, Андерсън с успех след три спасени мачбола

Erste Bank Open, първи кръг
Пабло Кареньо Буста – Гаел Монфис 6-1, 2-0 и отказване
Кевин Андерсън – Денис Новак 6-7(2), 6-4, 7-6(6)
Борна Чорич – Тейлър Фриц 6-4, 6-4

Гаел Монфис се прости с участието си на турнира във Виена след само 38 минути на корта срещу Пабльо Кареньо Буста. При резултат 6-1, 2-0 в полза на испанеца Монфис взе решение да прекрати двубоя заради контузия.

От самото начало изглеждаше, че французинът изпитва болка, която му пречи да играе на 100%. Между сетовете той взе медицински таймаут като третината област бе около дясното рамо и врата. След пробива във втория гейм на втория сет обаче седмият в схемата прецени, че няма смисъл да продължава.

Двубоят бе между двама от тенисистите, които все още имат шансове за участие на Финалите на АТР, макар и Монфис да няма победа от февруари насам.

Careno-Monfils-Stats

В следващия кръг Кареньо Буста ще срещне Кевин Андерсън, който стигна до много ценен успех над ракета №2 на Австрия Денис Новак след тайбрек в третия сет, в който обърна от 3-6 точки, отразявайки три мачбола.

За участващия със защитен ранкинг южноафриканец това бе първи мач от Ролан Гарос насам и едва седма победа през годината, в която през февруари претърпя операция на дясното коляно.

Победата за двукратния финалист в турнири от Големия шлем бе заслужена, но дойде изключително драматично най-вече поради факта, че така и не успяваше да използва шансовете си за пробив.

В самия край на първия сет Андерсън пропусна два сетбола, а в тайбрека Новак, който бе подкрепян от трибуните от Доминик Тийм, се наложи със 7-2 точки.

Във втория сет Андерсън все пак постигна два пробива за 5-2, последва връщане на единия, но това си остана и единственият брейк в полза на Новак при единствения му шанс затова в целия мач.

В третия сет южноафриканецът пропусна цели 5 брейкбола в три отделни сервис гейма на съперника си и така се стигна до тайбрека. В него Новак се виждаше победител при 6-3, но в решителния момент не издържа на напрежението, а Андерсън заигра много стабилно и след пет поредни разигравания се добра до победата.

GettyImages

В първия мач за деня във Виена пък Борба Чорич преодоля Тейлър Фриц след 6-4, 6-4 след идентичен развой на двата сета – по един пробив в края за 5-4. Във втори кръг Чорич най-вероятно ще срещне №1 Новак Джокович, който във вторник ще стартира срещу сънародника си Филип Краинович.