Край с Топ 4 в Монте Карло – Гофен заслужи първи триумф над Джокович

Край с Топ 4 в Монте Карло - Гофен заслужи първи триумф над Джокович

Monte-Carlo Rolex Masters, четвъртфинал
Новак Джокович – Давид Гофен 2-6 6-3 5-7

Новак Джокович заяви, че не страхува от нито един от съперниците си в Монте Карло, но днес напусна Мастърса след загуби от съперник, от който по принцип не би трябвало да се страхува. Ноле имаше 5 победи в предишните си мачове с Гофен, само че бе надигран и отпадна след 2-6 6-3 5-7. Загубата на сърбина означава, че нито един тенисист от Топ 4 няма да е сред полуфиналистите в Монако.

Гофен бе успял да спечели едва един сет в двубоите срещу Джокович, но въпреки това потегли с много самочувствие в мача, движеше се прекрасно по корта и на няколко пъти световният №2 изглеждаше напълно неспособен да намери пробойни защитата на съперника. Белгиецът проби още в първия гейм и до края на откриващия сет продължи да играе с голямо самочувствие и дори удари още един път подаването на Ноле, фиксирайки резултат 6-2 на таблото.

Джокович не се представи на впечатляващо ниво в нито един от досеганите си два мача в Монте Карло, но очакваното подобрение в играта му след почивката дойде. Ноле мина през критичен момент във второто си подаване, когато се върна от 15-40 и се пребори за аванс от 2-1 гейма, след което използва психологическия удар, за да пробие за 3-1 и рестартира мача с 6-3.

В този момент, историята на съперничеството между Джокович и Гофен натежа и Ноле проби в първия гейм на третия сет. Белгиецът отказа да се предаде и започна да натиска все по-сериозно сервиса на световния №2. Ноле някак успя да отрази 5 брейкбола, за да поведе с 4-2, но в следващото си подаване отново изостана с 0-40. Сърбинът измайстори зрелищна къса на първия брейкбол, но при втория Гофен ликуваше с рибрейк за 4-4.

Белгиецът усещаше, че този път е болезнено близо до първа победа над Джокович и при 6-5 гейма се добра до два мачбола. Ноле сякаш изнемогваше, играеше твърде изтеглен зад основната линия и не можеше да намери начин да се справи с агресията в ударите на съперника. Сърбинът спаси първия мачбол при с ас, а при втория си отдъхна, след като опит за уинър на Гофен спря в мрежата.

Белгиецът не отпусна хватката и при петия опит успя да пласира един от ударите си на линията, а Джокович този път нямаше отговор и предаде мача. Гофен очаква Рафаел Надал или Диего Шварцман на полуфинал.