Кузманов даде аванс на България срещу Молдова

ATP Cup, Група C
България – Молдова 1-0
Димитър Кузманов – Александър Козбинов 6-1 7-5

Димитър Кузманов се справи с напрежението и очакванията и даде летящ старт на България в дуела срещу Молдова от Група C на ATP Cup, постигайки и първата си ATP победа в кариерата. Втората ни ракета надигра Александър Козбинов с 6-1 7-5 в първия мач на сингъл от серията.

Мико доминираше почти през целия двубой, като имаше серия от девет поредни спечелени гейма и две поредни точки за аванс от 5-0 във втория сет. Опонентът му обаче се измъкна и върна един брейк в частта, с което разбърка напълно картите. В инфарктни финални геймове Кузманов извади най-доброто, с което разполага, и сервираше при 5-4, 40-0, но пропусна и трите мачбола и бе пробит, за да стане драмата пълна. После обаче се мобилизира за последно усилие, взе два поредни гейма и приключи мача.

За световния №423 успехът е първи на ATP Cup, след като изигра много равностоен сблъсък срещу 370 позиции по-напред класирания Камерън Нори и дори не бе далеч от победата, но отстъпи с 2-6 6-3 2-6.

Dimitar Kuzmanov of Bulgaria

Кузманов влезе в мача с агресия и дълбоки форхенди, като откри мача с лесно спечелен сервис гейм. Втората ракета на България с много по-малко усилие печелеше точките в подаванията си и пролича, че има повече опит. В четвъртата част наложи контрол и от посрещане, стигна до брейкбол и проби – 3-1.

Мико караше Козбинов да се движи повече, изглеждаше много по-спокоен от съперника си и затвърди. Тенисистът от Молдова губеше битката от основната линия и започна да търси по-къси точки и излизания на мрежата, но не беше достатъчно прецизен. Българинът извлече максимума от грешките на опонента си, направи втори брейк за 5-1, а след това взе и сета – 6-1.

Втората ни ракета провеждаше срещата изцяло по свой вкус и доминацията му доведе до ранен брейк на старта на втория сет – 1-0.

Кузманов оставаше солиден в разиграванията, а със серия отлични контраатаки и много качествени бекхенди стигна до брейкбол в третия гейм. В следващата точка Козбинов сбърка и авансът на Мико стана 3-0. Постепенно представителят на Молдова остана без идеи на корта и се обезсърчи. Кузманов продължи серията си и покачи на 4-0, преди Козбинов най-накрая да открие сметката си – 4- 1.

Световният №818 стигна до първия си брейкбол в мача чак в шестия гейм на втория сет. Тогава при 40-40 намери страхотен ъгъл от бекхенд и не остави шанс на съперника си. Кузманов отрази опасността, но продължи да има проблеми, защото заигра по-пасивно, а това неминуемо доведе и до брейк за молдовеца – 4-2.

kozbinov

Александър Козминов отново намери играта си и започна да има превъзходство, като в осмата част пропусна два брейкбола, с които можеше да върне паритета. В крайна сметка втората ни ракета запази самообладание и спря да прави компромиси с играта си, за да успее да спечели и най-трудния си гейм в мача – 5-3.

При 5-4 Мико държеше съдбата в собствените си ръце и поведе с 40-0, но пропусна и трите мачбола и бе пробит. Взе си обаче поправителен с пробив за 6-5, преди да приключи мача – 7-5.

В първия сблъсък на България на ATP Cup, Григор Димитров и Александър Лазаров донесоха първата победа на България на ATP Cup! Играещият ни капитан и третият ни най-добър състезател спечелиха решителния мач на двойки срещу Великобритания, отразявайки два мачбола и надигравайки изненадващо опитните Джейми Мъри и Джо Солзбъри със 7-6(5) 6-7(2) [11-9]. По този начин нашият състав затвори серията с успех от 2-1.