ATP Cup, група Е
Хърватия 2-0 Австрия
Борна Чорич – Доминик Тийм 7-6(4) 2-6 6-3
Марин Чилич – Денис Новак 6-7(4) 6-4 6-4

Хърватия започна участието си в първото издание на ATP Cup с победа. В битка на първите ракети на двете страни Борна Чорич успя да надиграе световния №4 Доминик Тийм със 7-6(4) 2-6 6-3 и така надгради над успеха на Марин Чилич срещу Денис Новак, за да затвори серията от група E при резултат 2-0 победи.

Борна Чорич започна двубоя с ранен пробив, а после отрази два брейкбола. Тийм не успяваше да намери ритъм и сервисът му бе много колеблив, но хърватинът му предостави подарък в четвъртия гейм, когато сгреши лесно воле на мрежата и рибрейкът бе осъществен за 2-2.

Макар процентът вкаран първи сервис на световния №28 за падна до под 40%, той бе перфектен на посрещане и проби за 4-3. Тийм продължаваше с непредизвиканите грешки от основната линия, но в най-важния момент показа класата си. Той спаси сетбол с форхенд уинър по правата, а след това отново изравни за 5-5.

Thiem

В тайбрека обаче Чорич каза своята дума и остави четири точки на съперника, за да поведе в частите.

Не успя обаче да задържи инерцията след паузата, когато световният №4 вдигна нивото си и поведе с пробив и 2-0. До края проби още веднъж и върна паритета в сетовете след 6-2.

В първото си подаване в решителната част австриецът отрази четири брейкбола, но не успя да се справи с перфектно посрещащия Чорич след това и хърватинът реализира брейк за 3-1.

Световният №28 поведе с 4-2 и точно тогава Тийм имаше шанс да се върне в мача, но пропусна цели три брейкбола. Чорич отрази още точки за пробив в най-важния си гейм, но удържа и триумфира.

По-рано през деня Марин Чилич беше близо до изненадваща загуба срещу втората ракета на австрийците Денис Новак, но постигна обрат до 6-7(4) 6-4 6-4.

Бившият шампион от US Open пропусна Купа „Дейвис“ заради проблеми с коляното, но отново облече националния екип в Австралия.

Бившият №3, който се намира на най-ниското си ранкинг равнище от октомври 2013 насам – №39, загуби първата част, но можеше да разчита на солидния си сервис, за да преодолее защитата на световния №108. След разочарованието в началото Чилич взе всичките си 16 сервис гейма по пътя към победата.

След два часа и половина и 15 аса за хърватина съотборниците му вдигнаха победоносно ръце.