Любопитна и съществена разлика между двата АТР 250 турнира в Мелбърн

Както вече стана ясно, в седмицата преди Australian Open Мелбърн Парк ще е домакин на общо цели пет турнира – два от категория АТР 250 при мъжете, два WTA при дамите плюс отборният мъжки турнир ATP Cup.

Тъй като в следващите дни трябва да станат ясни заявките на тенисистите за турнирите, идва въпросът има ли разлика между надпреварите от еднаква категория и как ще става процесът по определяне на участниците в схемите.

При дамите ситуацията е следната: двата турнира са абсолютно еднакви и заявката се подава общо. Впоследствие на база на заявките, 32-те най-високо ранкирани се разпределят в двата турнира като топ 16 поставени, а останалите се разпределят на случаен принцип измежду турнирите.

При мъжете и техните два АТР 250 турнира обаче ситуацията е по-любопитна. Защото по всичко изглежда заявките ще се подават отделно, а самите турнири също се разглеждат по различен начин. Причината е, че „Мелбърн 1“ е всъщност АТР 250 турнирът в Аделаида, пренасочен за Мелбърн. Това значи, че за ранглистата резултатите от турнира в Аделаида през 2020 ще бъдат съпоставени с тези от „Мелбърн 1“, ако даден състезател участва и на двата. В същото време „Мелбърн 2“ е изцяло нов турнир и резултатите от него няма да бъдат сравнявани с друг турнир при точкуването по настоящата 24-месечна система.

melbourne 1 2

За да стане по-ясно: Ако шампионът от Аделаида Андрей Рубльов участва в „Мелбърн 1“, то той няма начин да прибави точки към актива си, тъй като при най-добрия случай ще спечели турнира и ще повтори 250-те точки, които така или иначе ще си останат в актива му.

Докато ако участва в „Мелбърн 2“, то всеки добър резултат само ще добави точки за ранглистата му, тъй като се води нова надпревара.

Това на практика би трябвало да означава, че всички тенисисти с точки от Аделаида ще искат да участват в „Мелбърн 2“.