Мъри не остави шансове на Кирьос и е на 1/4-финал срещу Цонга

Уимбълдън, осминафинал
Анди Мъри – Ник Кирьос 7-5 6-1 6-4

Анди Мъри вероятно очакваше по-тежък мач на осминафиналите на Уимбълдън срещу винаги опасния на трева Ник Кирьос, но поставеният под №2 в схемата не остави шансове на младия си опонент – 7-5 6-1 6-4. Така шотландецът ще се изправи на четвъртфиналите срещу Джо-Вилфрид Цонга, който продължава след отказване на Ришар Гаске.

И двамата печелеха сравнително лесно подаванията си без нито една точка за пробив в първите 11 гейма на мача. С много концентрирана игра Мъри вкара Кирьос в дълги разигравания и дръпна с 0-30 в осмия гейм. Австралиецът обаче отговори с отлично сервиране, за да вземе 4 поредни точки и да изравни – 4-4.

Мъри разстреля излезлия на мрежата Кирьос с удар право в тялото, за да си осигури аванс от 6-5 и минимум тайбрек в сета, след което удари решително. С минаващ удар от бекхенд Анди поведе с 0-30, а малко по-късно вече имаше три сетбола, след като Кирьос сбърка на мрежата. От втория си опит шотландецът затвори сета след неуспешно воле на австралиеца.

Положението на Ник се усложни в четвъртия гейм на втория сет, в който Мъри достигна до 15-40 и нови два брейкбола. Австралиецът отрази първата опасност, но при втората отново бе хванат неподготвен на мрежата. Анди затвърди безпроблемно и направи важна крачка към спечелването и на втората част – 4-1.

Нервността завладя Кирьос, който се оказа изоставащ с 0-40 и в следващия си сервис гейм и предаде подаването си с грешка от форхенд. Мъри не трепна и с осмия си спечелен гейм от последните 9 затвори и втората част.

Ник като че ли сам не си вярваше, че е способен на обрат и изигра нов слаб гейм, за да бъде пробит за 1-2 в третия сет, след което Мъри затвърди на нула. С нов гейм без да даде точка на австралиеца, представителят на домакините поведе с 4-2 и се доближи на два гейма от четвъртфиналите.

С нов гейм на нула стана 5-3 за британеца, след което пропусна два мачбола в гейма на Кирьос, но после сложи точка на спора на свой начален удар – с ас.