Весели заличи 5 мачбола по тъмно и се добра до доиграване срещу Бердих

Уимбълдън, осминафинал
Томаш Бердих – Иржи Весели 4-6 6-3 7-6(8) 6-7(9) и доиграване във вторник

Иржи Весели намери вдъхновение на прага на отпадането, спаси три поредни мачпойнта и си осигури доиграване във вторник на осминафинала му с Товаш Бердих при резултат 6-4 3-6 6-7(8) 6-7(9). По-младият от двамата чехи изоставаше с 3-5 и в четвъртата част, но се върна брейка в последния възможен момент, а после навакса и пасив от 0-40 на свой начален удар, за да влезе в тайбрек и да го спечели точно, преди двубоят да бъде променен заради тъмнината. Весели заличи и още 2 мачбола в тайбрека, но истината е, че той въобще не трябваше да бъде игран, защото Бердих очевидно не виждаше добре топката.

Победителят от този двубой на четвъртфинал ще излезе срещу Лука Пуи, който нямаше победа на трева в мъжкия тур преди да пристигне в Лондон, само че днес се справи в 5 сета с Бърнард Томич.

Весели се възползва от тромавия старт на Бердих и проби в първия гейм на мача, а след това не отпусна нито един брейкбол на съперника и спокойно стигна до 6-4. Световният №9 обаче сервираше безупречно след почивката и с пробив за 5-3 рестартира двубоя с 6-3.

Бердих направи почти невъзможното в третата част, която измъкна, въпреки че Весели заби 11 аса и спечели 31 от 35 точки на свой сервис. Томаш обаче се добра до тайбрек, удари с решаващ минипробив за 9-8 и затвори сета с 10-8 точки, с което подпечата и обрата в двубоя. Весели най-после рухна в четвъртата част, когато Бердих свали ниско топката в краката на излезлия на мрежата му съперник и си осигури брейкбол. В следващата точка, световнит №64 направи двойна грешка и изостана с 0-2.

Бердих бранеше добре аванса си до 5-3, когато обаче изостана с 15-30 и направи двойна грешка във възможно най-неподходящия момент. Весели пък сграбчи шанса си с гръмотевичен форхенд уинър за 4-5 и щеше да сервира за изравняване на геймовете. Вдъхновеният Иржи се справи безупречно, само че Бердих бързо се стабилизира и поведе с 6-5. Нещо повече, три поредни удара в аут на съперника, дадоха шанс на световния №9 да приключи спора днес и да избегне прекратяване на двубоя заради тъмнината на корта. Весели обаче отказа да се предаде и наниза серия от пет точки, за да вкара сета в тайбрек.

Световният №64 намери нова, по-висока предавка в играта си, и поведе с 3-0 точки, докато Бердих се оплака, че не вижда топката достатъчно добре. Весели се откъсна с 6-1, но позволи авансът му да се стопи до 6-5, а после съперникът му спечели двата си сервиса и имаше четвърти мачбол. Световният №9 очевидно не виждаше добре топката и вкара странен ретур, който стана лесна плячка за Весели. Бердих поведе с 9-8 и имаше предимство в разиграването, когато един от арбитрите по линиите отсъди удар на Весели в аут, но съдията на стол го поправи и точката трябваше да бъде преиграна, а Томаш невярващо се хвана за главата.

Весели в крайна сметка взе тайбрека с 11-9 точки, а гневният Бердих поиска мачът да бъде доигран на Централния корт, но молбата му не беше удовлетворена.