Мъри пречупи Нишиока в 5-часов трилър и продължава напред на US Open

US Open, първи кръг

Анди Мъри – Йошихито Нишиока 4-6, 4-6, 7-6, 7-6, 6-4

Анди Мъри се класира за втория кръг на US Open след изключително зрелищен и драматичен мач, продължил почти 5 часа. Британецът показа изумителен характер, след като изоставаше с 0-2 сета, и напомни на всички защо е считан за един от най-великите играчи на своето време.

Мачът започна много равностойно, като играта вървеше гейм за гейм и никой от съперниците не успяваше да стигне до пробив. Пръв направи това Нишиока, след като направи серия от три поредни гейма и обърна резултата от 2-3 до 5-3 в своя полза. Мъри отговори с гейм на нула, а след това спаси сетбол в десетия гейм, но японецът не допусна грешка при втория си шанс и поведе в мача.

Вторият сет започна експлозивно за японеца, който бе пълен господар на корта и поведе комфортно с 4-0. Мъри обаче показа невероятен дух и стигна до пробив, намалявайки пасива си до 3-4. Въпреки сериозния натиск от страна на шампиона за 2012 г. Нишиока не позволи на опонента си да застраши още по-сериозни лидерството му и си върна контрола върху сета, като в крайна сметка за втори път триумфира с 6-4.

Третият сет отново започна с пробив на Нишиока, като японецът спечели три от първите четири гейма. В този наглед безнадежден момент обаче Мъри показа класата си и осъществи пълен обрат, повеждайки с 4-3. От този момент нататък играта отново тръгна гейм за гейм, като в крайна сметка се стигна до тайбрек. В него Нишиока поведе с 4-3 и вече се виждаше победител, но Мъри отново изригна в най-подходящия момент и спечели тайбрека със 7-5.

andy-murray-082120201

Четвъртият сет бе напълно равностоен, като Нишиока цели пет пъти повеждаше в геймовете, но Мъри неизменно изравняваше. Нишиока поведе с 6-5 след гейм на нула, а след това пред него се откри и мачпойнт, който обаче бе отразен от британеца и в крайна сметка се стигна до ново равенство в геймовете и втори пореден тайбрек. Както и в предходния, Мъри контролираше напълно ситуацията и не позволи на опонента си да поведе в резултата нито веднъж, като в крайна сметка спечели със 7-4 и изравни сетовете.

Заключителният сет започна с гейм за Мъри, но опонентът му успя да изравни. Британецът отново излезе напред в резултата, но Нишиока реализира пробив и осъществи обрат от 1-2 до 3-2. Мъри обаче запази присъствие на духа и успя да възстанови равенството, след което стигна до пробив и обрат, спечелвайки гейм на нула. Нишиока обаче не позволи на двукратния шампион на Уимбълдън да се откъсне в резултата и доведе нещата до 4-4.

Много важният девети гейм бе спечелен от Мъри, който вече бе съвсем близо до много зрелищна победа. Тя стана факт след като двукратният олимпийски шампион реализира още първия се мачпойнт, спечелвайки много трудна, но съвсем заслужена победа.

В следващия кръг Мъри ще се изправи срещу победителя от мача между Феликс Ожие-Алиасим и Тиаго Монтейро.