Мъри спря серията на Рафа на клей и заслужи втори пореден финал в Мадрид

Mutua Madrid Open, полуфинал
Анди Мъри – Рафаел Надал 7-5 6-4

Анди Мъри за втора поредна година се оказва твърде високо препятствие за Рафаел Надал на Mutua Madrid Open и действащият шампион си осигури втори пореден финал след 7-5 6-4. Именно в миналогодишната битка за трофея световният №2 отново повали Рафа, този път с 6-3 6-2. Днес Мъри излеле на корта със самочувствие, което не сме свикнали да го виждаме да показва срещу Надал на клей, но играта на шотландеца определено го заслужаваше.

Срещата започна с доминация на Анди Мъри, който с играта си принуждаваше Матадора да греши, притискайки бекхенда му. В четвъртия гейм британецът поведе с 0-40 и от третия си опит успя да пробие. В седмия гейм Мъри се измъкна от трудна ситуация, след като безгрешният му до този момент бекхенд му изневери и серия от непредизвикани грешки позволи на Рафа да достигне до 15-40 и две възможности за рибрейк. С отлични сервиси обаче Мъри удържа подаването си.

Надал взе осмия гейм на нула, а в деветия отново притисна съперника, достигайки до нови две възможности за връщането на пробива при 15-40. И този път Матадора успя, връщайки се в битката за първия сет. Последва оспорван гейм, в който Надал съумя да вземе подаването си и с трети пореден гейм на сметката си изравни резултата – 5-5. Със страхотен ретур Надал стигна до 40-40 в последвалия гейм, след което обаче Мъри намери първия си сервис, който така му липсваше до този момент.

Напрежението у Рафа надделя и след гейм, изпълнен с грешки, позволи на Анди да стигне до 0-40 и три сетбола. И първата част приключи с печеливш ретур от форхенд. Мъри изпитваше повече проблеми на свой сервис след почивката, спаси три брейкбола още в първото си подаване, заличи и още два в изтощителен гейм, след който поведе с 3-2.

Шампионът обаче видимо играеше с голяма увереност и го показа още веднъж с брилянтна къса, която му осигури 30-15 в подаването на съперника. Мъри се добра до брейкбол и смело реши да атакува мрежата, където с бекхенд смач предизвика грешка на Надал и скъпоценният пробив стана факт – 4-2.

Неуморимата философия на Рафа да кара съперника да изиграе поне още една точка му осигури два шанса за рибрейк след лека грешка от смач на Мъри. Матадора обаче така и не успя да дръпне спусъка и Анди поведе с 5-2 след серия от четири поредни точки.

Надал принуди шампиона да сервира за мача при 5-3, а след куршум от форхенд по права Мъри получи първия си мачбол. Надал обаче удържа и дори стигна до брейкбол, който обаче беше заличен с хубал сервис. За радост на публиката в Мадрид обаче, Анди заби ударите си в мрежата в следващите две разигравания и пробивът беше върнат 4-5.

На свой сервис Надал изпи горчива глътка от собственото си лекарство и след великолепна защита на Мъри, испанецът заби смача си в мрежата за 15-40. Рафа сякаш не успя да се възстанови от тази грешка и след още един удар във филето, напусна турнира. Надал съкрушено наведе глава и се запъти към мрежата, където спортсменски поздрави победителя.

Мъри прекрати серията от 13 поредни победи на Надал на клей и очаква на финала Новак Джокович или Кей Нишикори.