Мъри срещу Вавринка в повторение на полуфинала през 2016 г.

Roland Garros, 1/4-финал
Анди Мъри – Кей Нишикори 2-6 6-1 7-6(0) 6-1

Анди Мъри загуби сет от Кей Нишикори, но в крайна сметка се справи с японеца и се класира за полуфиналите на Ролан Гарос, където отново ще срещне Стан Вавринка, както беше и през 2016-а. Британецът имаше своите спадове в играта, но те бяха повече при Нишикори и световният №1 се възползва максимално от това – 2-6 6-1 7-6(0) 6-1.

Мъри изигра доста слаб първи сет, в който допусна много грешки и с два пробива за 2-1 и 5-2 Нишикори си осигури спечелването му. Световният №1 не достигна до нито един брейкбол, което беше доста показателно за случващото се на корта.

Интересен детайл имаше в началото на втората част, когато съдията на стол Карлош Рамош предупреди официално Анди, че се бави с изпълнението на сервисите. Това се случи при дюс в третия гейм и британецът загуби първия си сервис, но последва отличен начален удар, а после още един и той удържа.

Случката запали искрата у Мъри, който веднага след това стигна до 15-40 и първи възможности за пробив, а Нишикори предаде гейма си с двойна грешка. Световният №1 затвърди много трудно, като му се наложи да спасява три брейкбола на японеца – 4-1.

Нишикори започна да греши повече и бе пробит отново в шестия гейм, след като остави една топка, която си мислеше, че е в аут, но тя намери полето. Без особено проблеми Анди взе подаването си и с пети пореден гейм изравни сетовете.

В третата част двамата си размениха по два гейма, след което Мъри се възползва от спада в играта на Нишикори, за да вземе три брейкбола при 0-40. От втория си шанс успя след пресилен форхенд от азиатеца.

Световният обаче не успя да затвърди и след 3-3 последваха четири категорични гейма за сервиращите. Анди обаче не се отказа и изглеждаше, че е нанесъл решителния удар в 11-ия гейм, в който проби отново за 6-5, но Кей намери сили да стигне до тайбрек. В дългия гейм обаче Нишикори не спечели нито точка.

Той продължи да редува силни моменти със спадове и осъществи брейк на старта на четвъртия сет, но японецът не успя да затвърди. Нещо повече – последваха шест поредни гейма за Мъри, който приключи четвъртфинала след два часа и 40 минути.

Така Анди ще срещне отново Вавринка на полуфинал, както беше и миналата година. Британецът води в общия баланс с 10-7 победи. Той се класира за четвърти пореден полуфинал в Париж.