Мъри впечатли с борбен дух, но загуби и втория си мач след завръщането

Winston-Salem Open, първи кръг
Тенис Сандгрен – Анди Мъри 7-6(8) 7-5

Анди Мъри впечатли с борбен дух и здрави нерви, но загуби и втория си мач на сингъл след завръщането от операция. Бившият №1 претърпя поражение от Тенис Сандгрен в първи кръг в турнира от сериите ATP 250 в Уинстън-Сейлъм. Участващият с „уайлд кард“ британец имаше своите силни моменти в мача, включително и сетбол в първата част, но загуби с 6-7(8) 5-7.

Точно 210 дни, 8 часа, 25 минути и 24 секунди след  сърцераздирателното съобщение, че може повече никога да не играе, Анди Мъри се завърна в игра на сингъл. Двукратният шампион от Мастърс турнира в Синсинати загуби мача си срещу Ришар Гаске от първи кръг на тазгодишния The Western & Southern Open с 4-6 4-6, но победата му е в това, че отново може да играе.

Едва преди седем месеца трикратният шампион от Големия шлем не беше наясно дали ще продължи кариерата си, тъй като се подложи на операция за смяна на тазобедрена става. Сега вече играе в турнири на сингъл и макар, че ще пропусне US Open, за него предстоят участия в Жухай и Пекин.

Сандгрен пък продължава към втория кръг, където ще срещне Денис Шаповалов.

Мъри започна мача убедително от ретур и макар да изостана с 15-40, затрудни максимално съперника в първото му подаване. То продължи дълго време и премина през девет дюса, а бившият №1 имаше един шанс да материализира брейкбол, но не успя да се справи, а Сандгрен се измъкна.

Постепенно американецът стабилизира сервиса си до известна степен, но Мъри се справяше много по-добре с тази задача и до края на сета 73-ият в света не успя да вземе повече от две точки, когато заставаше в позиция посрещане. Британецът вкарваше над 60% от първите си начални удари в игра и печелеше над 70% от точките в тези случаи, а двамата тенисисти трябваше да определят кой ще поведе в сетовете чрез тайбрек.

В него трикратният шампион от Големия шлем поведе с 3-1, но допусна изравняване. Сандгрен размина опонента на мрежата, а след това реализира ас и взе аванс от 5-4. Британецът реши отново да излиза в предни позиции, но не сполучи с бекхенд-волето си и се изправи пред два поредни сетбола. Грешка от ретур на втори сервис от страна на американеца помогна на Мъри да отрази първия, а неточност от форхенд на 73-ия в света изравни резултата.

Участващият с „уайлд кард“ британец отрази още един сетбол, а впоследствие вкара ас по правата, за да поведе с 8-7. Не успя да размине опонента от бекхенд и скоро Сандгрен отново стигна до точка за затваряне на сета. Първият сервис на Анди се загуби, а той не взе разиграването на втори и така 73-ият в света поведе със 7-6(8).

Веднага след почивката Мъри се изправи пред брейкбол, а след това сгреши форхенд по диагонала и Сандгрен взе ранен аванс във втория сет. Бившият №1 спаси две точки за пробив и в следващото си подаване, но в крайна сметка съперникът му остана в гейма и реализира още един брейк, с което авансът му се покачи до 3-0.

Това се случи, след като процентът на първи сервис на Мъри падна значително, но пък Анди игра солидно от ретур и веднага върна един от пробивите. Той успя да се задържа в дъргите разигравания, макар да изглеждаше уморен, а в седмия гейм отново намери сили да отрази точка за пробив – 3-4.

В следващия гейм трикратният шампион от Големия шлем започна още по-често да излиза на мрежата и поведе с 30-0. Сервисът на Сандгрен обаче го спаси в трудната ситуация и американецът остана само на гейм от успеха.

Мъри обаче показа здрави нерви и върна пробива точно когато 73-ият в света сервираше за победата. Той притисна съперника от ретур и изравни за 5-5. Въпреки това Анди не намери постоянство и загуби следващото си подаване на 15. Сандгрен пак получи шанс да сервира за победата и този път затвори мача след 7-5.

andy murray cincinati comback

Междурвеменно Пабло Андухар започна надпреварата с успех над Николас Хари с 6-4 6-2 и си осигури двубой с Фелисиано Лопес във втората фаза. Марко Чекинато се възползва от отказване на Александър Бублик при 7-6(3) 1-0 от гледна точка на италианеца и ще играе с Джон Милман във втори кръг.

Жереми Шарди надигра американеца Реймънд Сармиенто с 6-1 7-6(5) и ще срещне Франсис Тиафо. Бьорн Фратанджело пък не даде гейм на Амир Уейнтрауб – 6-0 6-0 за около 40 минути на корта.

Кореецът Дък Хи Ли впечатли света на тениса, като стана първият глухоням тенисист, спечелил мач от основна схема на ATP турнир. Световният №212 надигра Хенри Лааксонен със 7-6(4) 6-1 и си осигури среща с третия поставен Хуберт Хуркач.

Алексей Попирин обърна Тиаго Монтейро до 5-7 6-4 7-6(7) и ще играе с Миомир Кецманович във втори кръг. Роберто Карбайес Баена се справи с Маркос Джирон след 6-2 2-6 6-3 и ще играе със Сам Куери.