Марин Чилич бе разгромен от 399-ия в света на старта на Sofia Open

Sofia Open, първи кръг

Марин Чилич – Йонас Форейтек 3-6, 2-6

Едно от големите имена на Sofia Open – Марин Чилич, напусна турнира след тежка загуба още в първия кръг от 19-годишния Йонас Форейтек. Младата надежда на чешкия тенис се превърна в приятната изненада на турнира до момента, като даде само пет гейма на шампиона на US Open за 2014 г., показвайки много агресивна и динамична игра.

Така Форейтек си заслужи място във втори кръг на турнира в „Арена Армеец“, където ще се изправи срещу победителя от мача между Роберто Карбайес Баена и Ришар Гаске.

Форейтек имаше преимущество при реализираните както на първи, така и на втори сервис точки, регистрирайки съответно 83% и 38%, докато статистиката на Чилич показваше 73% и 33%. Младият чех беше почти безгрешен при възможностите си за пробив, реализирайки 80% от тях (4 от 5), докато постижението на Чилич бе значително по-скромно – едва 33% (1 от 3).

За всеобща изненада мачът започна с гейм на нула в полза на намиращия се на 399-о място в световната ранглиста Форейтек. Във втория гейм Чилич поведе с 40-0 и изглеждаше, че опитният хърватинх бързо ще си върне инициативата, но Форейтек осъществи фамозен обрат и стигна до първия пробив в срещата. Чилич все пак се вдигна от тежкия нокдаун и изравни резултата, като в следващите два гейма даде само една точка на опонента си.

Paris_2020_Marin Cilic

Двамата си размениха по един гейм на нула за 3-3, след което Форейтек отрази брейкпойнт на Чилич и отново поведе в резултата. Чехът отново проби, печелейки сравнително лесно осмия гейм, а в деветия стигна до два поредни сетбола. Чилич отрази първия, но въпреки това намиращият се под №43 в ранглистата хърватин не успя да избегне опасността и първият сет отиде на сметката на Форейтек.

Всички очакваха във втория сет опитният ветеран Чилич да се мобилизира и да поеме инициативата в мача, но се случи точно обратното. Наказателната акция на Форейтек продължи с пълна сила, като младият чех направи серия от четири поредни гейма, като по този начин на практика уби интригата в мача. Чилич се бореше до последно, като в осмия гейм спаси цели три мачбола, но хърватинът само отложи неизбежното и не след дълго Форейтек оформи крайното 6-3, 6-2 в своя полза след 67 минути игра.