Медведев и Циципас оцеляха в много трудни първи мачове в Торонто

ATP Masters 1000, втори кръг

Даниил Медведев – Александър Бублик 4-6, 6-3, 6-4

Стефанос Циципас – Юго Умбер 6-3, 6-7(13), 6-1

Едни от големите фаворити за титлата на Мастърса в Торонто в лицето на Даниил Медведев и Стефанос Циципас постигнаха много трудни победи в първите си мачове на канадския турнир.

И двамата изиграха три сета и останаха на корта над 2 часа, за да достигнат до място в трети кръг.

Поставеният под №1 Медведев преодоля сънародника си и представител на Казахстан Александър Бублик след 4-6, 6-3, 6-4 в мач, който бе прекъснат за близо час заради дъжда. Това определено помогна доста на световния №2, който след подновяването на играта бе значително по-добър.

„Не знам дали условията се промениха с влажността, но не играех добре преди дъжда. Имах своите възможности. Пропусках ретури на втори сервис, пропуснах топки. Знаех, че трябва да играя по-добре, ако искам да победя.“

„Когато се върнахме на корта, още от първия гейм се почувствах много по-добре. С развитието на мача се чувствах все по-добре, той нямаше нито един брейкбол (след подновяването). Обърнах изцяло мача.“

Канадският турнир е първият, на който през 2019-а Медведев достигна до финал на това ниво. Тази седмица той е в търсене на своята 12-а АТР титла и четвърта от тази категория.

За него това бе четвърта победа от четири мача с Бублик като двамата играха за трети път в рамките само на няколко месеца, след успехите в последователни сетове за Медведев на Ролан Гарос и на Олимпийските игри в Токио. За него следва мач срещу Яник Синер или Джеймс Дъкуърт в трети кръг.

Доброто начало на Бублик му осигури пробив за 5-4, а с това и успеха в сета. Двубоят бе спрян заради дъжда при 2-1 във втория сет за Медведев. Руснакът спечели три от първите четири гейма при подновяването като навлезе навътре в корта и така изравни резултата в сетовете.  В решителния сет той загуби само три точки на сервис и така закономерно стигна до успеха.

Малко по-късно третият в схемата Стефанос Циципас пропусна пет мачбола във втория сет преди все пак да стигне до успешен завършек на мача си с Юго Умбер – 6-3, 6-7(13), 6-1.

Преди по-малко от две седмици Циципас загуби от французина на олимпийския турнир в Токио, но този път бе решен да спре негативната тенденция. Само страхотната игра на Умбер при отразяване на шансове за пробиви му позволи да оцелее до трети сет, в който обаче гъркът го надигра категорично.

Това бе особено впечатляващо на фона на разочарованието от тайбрека във втората част. В нея Циципас водеше с 5-3, но се пропука, сервирайки за спечелване на двубоя. Тайбрекът бе доста нервен и изпълнен с грешки и на двамата. Световният №3 пропусна пет мачбола, включително и един на собствен сервис, преди Умбер да реализира своя четвърти сетбол. Преди това първият сет бе решен с единствен пробив, дошъл след маратонски осми гейм с пет равенства.

За Циципас следва мач срещу руснак – победителя от двубоя на Аслан Карацев и Карен Хачанов.

Напред продължава и Каспър Рууд. След трите спечелени турнира на клей, сега норвежецът записа 12-и пореден успех – 6-3, 3-6, 6-3 над Марин Чилич.