Мектич и Павич спечелиха първата си титла на Уимбълдън

Уимбълдън, финал

Мектич/Павич – Себайос/ Гранойерс 6-4, 7-6(5), 2-6, 7-5

Кудерметова/Веснина – Шие/Мертенс 6-3, 5-7, 7-9

Никола Мектич и Мате Павич спечелиха първата си съвместна титла от Големия шлем, триумфирайки над Хорацио Себайос и Марсел Гранойерс в мъжкия финал на двойки на Уимбълдън. По този начин двамата станаха първите хървати, триумфирали в Шампионата, след Горан Иванишевич на сингъл през 2001 г. и Иван Додиг на смесени двойки през 2019 г. и вдигнаха деветия си трофей за сезона.

Мачът започна равностойно, като Себайос и Гранойерс на три пъти поведоха в резултата, но техните опоненти неизменно успяваха да изравнят. Мектич и Павич осъществиха първия пробив в мача, спечелвайки седмия гейм, след което затвърдиха брейка за 5-3. Впоследствие обаче хърватският тандем пропусна два поредни сетпойнта и техните противници редуцираха пасива си. Водачите на схемата обаче не изпуснаха контрола върху сета и се наложиха с 6-4.

Във втората част никоя от двойките не успя да реализира пробив и така се стигна до тайбрек. Мектич и Павич на два пъти поведоха с две точки – при 3-1 и 5-3, но Себайос и Гранойерс успяваха да възстановят равенството. Хърватският тандем обаче отново показа превъзходство в решаващите мигове и удвои преднината си в мача след 7-6(5).

Впоследствие обаче в играта на Мектич и Павич настъпи внезапен спад и в третия сет Себайос и Гранойерс осъществиха два поредни пробива, повеждайки с 4-0. Това се оказа повратният момент, тъй като испанците съхраниха разликата от четири гейма и надделяха с 6-2.

Играта вървеше гейм за гейм през почти целия четвърти сет, като Мектич и Павич пропуснаха мачбол при 5-4. Двамата обаче взеха водачеството за шести път, след което осъществиха решаващ пробив, с който оформиха крайното 6-4, 7-6(5), 2-6, 7-5 след малко под три часа игра.

Няколко часа по-рано Су-Уей Шие и Елизе Мертенс триумфираха с титлата при жените след победа в три сета над Вероника Кудерметова и Елена Веснина. Рускините започнаха по-силно мача и поведоха с 3-1, но Мертенс и Шие върнаха пробива и изравниха. След това обаче Веснина и Кудерметова направиха серия от три поредни спечелени гейма, надделявайки с 6-3 в първия сет.

Шие и Мертенс поведоха с 2-1 във втората част, но отново Весниан и Кудерметова успяха да пробият първи, правейки резултата 4-2 в своя полза, след което задържаха преднината от два гейма до 5-3. Рускините бяха много близо до титлата, но Мертенс и Шие намалиха изоставането си, а в десетия гейм спасиха два мачбола и възстановиха равенството. Силната им серия продължи и те спечелиха и следващите два гейма, като по този начин се наложиха със 7-5.

Третият сет започна по аналогичен начин, но при разменени роли – Шие и Мертенс поведоха с 5-3, но техните опонентки върнаха пробива и изравниха резултата. Впоследствие Веснина и Кудерметова отново се доближиха на гейм от титлата, повеждайки със 7-6, но Шие и Мертенс осъществиха обрат и триумфираха с 3-6, 7-5. 9-7 след два часа и половина на корта.