Милош Раонич елиминира Тиафо след трисетова битка

National Bank Open, първи кръг

Милош Раонич – Франсис Тиафо 6-7(12), 7-6(4), 6-3

Милош Раонич се класира за втори кръг на Мастърс турнира в Торонто след драматична победа над деветия в схемата Франсис Тиафо. Канадецът загуби първия сет след инфарктен тайбрек, но въпреки това продължи да играе на високо ниво и започна с победа турнира, който би могъл да се окаже неговият последен пред родна публика. Това бе и неговият първи успех над играч от Топ 10 от 2020 г. насам.

Следващият му опонент ще бъде Таро Даниел.

Канадецът пласира цели 37 аса, което е само с един по-малко от рекордното му постижение за трисетов мач. Участващият с „уайлд кард“ представител на домакините спечели 87% от точките си на първи сервис (61/70) и беше безупречен при шансовете си за пробив (2/2), докато Тиафо оползотвори само един от своите седем брейкпойнта (14%).

Тиафо осъществи ранен пробив и съхрани преднината от два гейма до 5-3, но Раонич успя да възстанови равенството и да доведе нещата до тайбрек. В самия му край се разигра доста любопитна ситуация. При сетбол Тиафо пласира уинър, при който обаче докосна мрежата. Раонич отправи претенции към съдията в тази връзка, но той обясни, че частта от мрежата, докосната от американеца, според правилата не носи санкция.

Във втория сет никой от опонентите не стигна до точка за пробив и това наложи изиграването на нов тайбрек. Този път обаче Раонич бе по-прецизен във важните моменти и изравни резултата в мача след 7-6(4).

В заключителния сет канадецът трябваше да спаси общо пет брейкпойнта при първите си две подавания, но успя да се справи, като междувременно самият той реализира брейк и поведе с 3-0. Това се оказа ключовият момент, тъй като Раонич съхрани тази разлика и триумфира с 6-7(12), 7-6(4), 6-3 след 2 часа и 40 минути игра.