На този ден преди 11 години: краят на най-дългия мач в историята на тениса

24 юни 2010 г. е ден, който заема специално място в историята на тениса. На този ден завърши един сблъсък, който първоначално не бе предизвикал особен интересн сред феновете и медиите, но това се промени коренно след като се превърна в най-дългия мач, който спортът някога е виждал. В навечерието на Уимбълдън си припомняме маратонския сблъсък между Джон Иснър и Никола Маю, който завинаги ще остане във фолклора на Шампионата.

Двамата опоненти започват турнира от доста различни позиции. Иснър е поставен под №19 в схемата, докато на Маю му се налага да премине през квалификациите, за да заслужи мястото си на Шампионата. Мачът е част от програмата на корт №18 и започва на 22 юни. В първия сет американският тенисист записва един от едва трите пробива в мача и това му помага да спечели откриващата част с 6-4.

Вторият сет преминава по аналогичен сценарий, но при разменени роли – този път единственият пробив е дело на Маю, който надделява с 6-3 и изравнява резултата в мача. Това се оказва началото на един невероятен маратон, като никой от двамата не позволява на опонента си да пробие сервиса му в следващите 161 гейма.

Маю печели третия сет със 7-6 след като спасява сетбол на Иснър, а в четвъртата част не е никак далеч от победата. Тогава отново се стига до тайбрек, в който французинът повежда с 3-1, но американецът успява да обърне резултата и да изравни сетовете, след което мачът е прекъснат заради тъмнина.

На следващия ден, 23 юни, сблъсъкът се подновява със сервис на Иснър. При резултат 10-9 първата ракета на САЩ стигна до мачпойнт след две поредни двойни грешки на Маю, но французинът успява да избегне опасността като пласира ас. С напредването на геймовете интересът към мача се покачва, като все повече журналисти и коментатори идват на корт №18. Сред тях е и трикратният шампион в турнира Джон Макенроу, както и брат му Патрик, които са част от екипа от експерти на Tennis Channel.

Когато резултатът достига 32-32 след 6 часа и 34 минути игра, мачът официално се превръща в най-дългия в историята. Дори тогава обаче краят на битката все още е много далеч. При 33-32 Иснър стига до два поредни мачбола, които обаче са отразени от Маю. Двамата продължават да печелят подаванията си, като при 47-47 се случва нещо куриозно – светлинното табло на корта се поврежда, тъй като не е проектирано да показва такива големи числа.

При резултат 50-50 Маю пропуска брейкпойнт, а при 59-58 Иснър пропилява още една възможност да приключи мача. Французинът изравнява геймовете, след което мачът отново е прекъснат заради настъпилата тъмнина.

На 24 юни двамата продължават да не успяват да достигнат до решаващия пробив, когато при 69-68 пред Иснър се открива нов мачбол. Този път обаче Маю не успява да избегне опасността и минаващият бекхенд на американеца слага край на изумителния сблъсък след 11 часа и 5 минути игра. Времетраенето надминава предходния рекорд с цели 4 часа и 32 минути, но това не е единственото историческо постижение, регистрирано във въпросния двубой. Иснър записва 113 аса, а Маю – 103, като преди този мач рекордът за най-много асове в един мач се държи от Иво Карлович с неговите „едва“ 78 директни точки от сервис.

Година по-късно жребият отново противопоставя Джон Иснър и Никола Маю на старта на Уимбълдън. Този път обаче мачът приключва значително по-бързо, като американецът триумфира със 7-6, 6-2, 7-6 за два часа и половина.