Де Минор и Сонего ще играят за титлата в Ийстбърн

Viking International Eastbourne, полуфинал

Алекс Де Минор – Сону Куон 6-3, 7-6(2)

Лоренцо Сонего – Макс Пърсел 6-1, 3-6, 6-1

Алекс Де Минор продължи силното си представяне през сезона на трева, достигайки до финала на турнира в Ийстбърн. Предстоящият мач за трофея ще бъде втори за австралиеца от началото на сезона след титлата му в Анталия през януари.

Опонент на Де Минор ще бъде Лоренцо Сонего, който в другия мач от днешната програма победи сензацията на турнира Макс Пърсел.

Де Минор пръв успя да вземе преднина, но Куон възстанови равенството. След това обаче първата ракета на Австралия наложи непосилно за опонента си темпо и успя да натрупа солиден аванс от 4-1. Куон обаче бе решен да се бори докрай и върна интригата като проби за 4-3. Де Минор обаче не позволи на южнокорееца да го псотави под още по-голямо напрежение и реализира нов пробив, след което затвърди брейка и надделя с 6-3 в откриващия сет.

Втората част започна с гейм на нула за Куон, но неговият опонент бързи си върна инициативата и осъществи обрат, повеждайки с 3-1. Де Минор задържа разликата от два гейма до 5-3 и изглеждаше, че ще успее да приключи сблъсъка без особени затруднения. Веднага след това обаче Куон изигра най-силния си период в мача и спечели следващите три гейма, преди световният №18 да успее да прекъсне серията му и да доведе сета до тайбрек.

Той премина изцяло под диктовката на Де Минор, който сравнително лесно стигна до пет поредни мачбола. Куон спаси първия, но преднината на австралиеца вече бе твърде сериозна и той триумфира с 6-3, 7-6(2) след 1 час и 23 минути игра.

В другия полуфинален сблъсък четвъртата ракета на Италия Лоренцо Сонего си гарантира място в мача за титлата след победа над „щастливия губещ“ Макс Пърсел. Полуфиналистът от турнира в Рим не срещна затруднения в първия сет и се наложи категорично с 6-1 след едва 22 минути игра. След края на сета Пърсел поиска медицинско прекъсване, но за щастие успя да се върне на корта и да продължи участието си в мача.

Както Сонего, така и Пърсел спечелиха първите си две подавания в следващия сет, но след това австралиецът вдигна значително темпото и поведе с 5-2. Сонего намали резултата, но световният №283 отговори с гейм на нула и изравни резултата в мача след 6-3 във втората част.

За съжаление на младия австралиец третият сет протече така, както и първият. Сонего осъществи ранен пробив и поведе с 3-0, като по този начин до голяма степен реши мача. Пърсел редуцира пасива си, но силите му не стигнаха за нещо повече и италианският тенисист триумфира с 6-1, 3-6, 6-1 след час и половина на корта.