Надал загуби първи сет в Париж, но Гофен не спря устрема му

Roland Garros, трети кръг
Рафаел Надал – Давид Гофен 6-1 6-3 4-6 6-3

Рафаел Надал се изправи пред първото си сериозно препятствие на тазгодишния Ролан Гарос в лицето на Давид Гофен, но го преодоля по пътя към осминафиналите. 11-кратният шампион и защитаващ титлата си в Париж загуби първи сет в надпреварата този сезон, след като записа две поредни победи над квалификанти, но все пак се справи с 27-ия в схемата след 6-1 6-3 4-6 6-3.

Световният №2 записа победа №89 в турнира, както и осма поредна в Тура, а така си осигури мач с Хуан Игнасио Лондеро, който надигра Корентен Муте.

Надал отново загатна, че ще разчита много на сервиса си, като в първия сет спечели 11 от 12 точки на първи начален удар, както и пет от пет на втори. Гофен нямаше как да се противопостави на 11-кратния шампион по никакъв начин, като дори не стигаше до уинъри, реализирайки едва два печеливши удара.

Рафа се възползва от грешка от бекхенд на белгиеца в първото си заставане на посрещане, а след това го изненада с форхенд по диагонала и поведе с 40-15. Макар 29-ият в света да измъкна първия брейкбол, се пропука при втория и изостана с 0-2.

Матадора проби и за 4-0, а до края не даде точка на съперника в своите подавания, за да поведе в частите с 6-1.

Гофен реализира 11 непредизвикани грешки след почивката, а 11-кратният шампион направи едва три. Почти безгрешният испанец наложи темпото си от основната линия и реализира 13 завършващи удара, а в същото време показа, че се чувства добре и в близост до мрежата.

Проби още в първия гейм и по никакъв начин не даде на Гофен да поеме контрол в мача, завършвайки сета с 6-3 от посрещане.

Nadal

Притиснат до стената, белгиецът стана много по-активен от дъното на корта и в третия сет вече не се защитаваше толкова често. Успяваше да затруднява Надал и да го придвижва по целия корт, впечатлявайки с разнообразни завършващи удари – от форхенди по диагонала до успешни къси топки.

Именно по този начин Гофен отрази три точки за пробив във втория гейм, които щяха да доведат до много бърза развръзка в полза на испанеца. При 4-4 пък 29-ият в света впечатли с няколко невероятни уинъра и поведе с 40-15. Шампионът се измъкна в първата ситуация, но след това беше поразен от мощен форхенд по правата и белгиецът получи шанс да сервира за сета.

Реализира 16-ия си печеливш удар в тази част и след грешка на Надал от бекхенд се върна в мача – 6-4.

Goffin

Въпреки подема в играта на съперника, Надал се възползва от три негови грешки в четвъртия гейм след почивката и поведе с 3-1. До края Матадора не даде повече шансове на Гофен и спечели четвъртия сет с 6-3, за да се класира на осминафиналите.