След 4 часа върхове и спадове: Нишикори спечели петия сет с 8-6

Roland Garros, трети кръг
Кей Нишикори – Ласло Джере 6-7 6-7(6) 6-3 4-6 8-6
Мартин Клижан – Лука Пуй 7-6(4) 2-6 6-3 3-6 9-7

Кей Нишикори и Ласло Джере изиграха един от най-добрите двубои на Ролан Гарос до момента. Седмият в света и 32-ият в ранглистата играха над четири часа, като и двамата преминаха през много върхове и спадове, преди японецът да навакса изоставане от два пробива в петия сет и да го спечели с 8-6. По този начин Нишикори се класира на осминафиналите.

Там победителят ще играе срещу Беноа Пер, който отстрани Пабло Кареньо Буста. Френският тенисист поведе с 2-1 сета, преди при резултат 6-2 4-6 7-6(1) испанецът да се откаже поради контузия.

В първия сет Нишикори впечатли с невероятна игра на начален удар – вкара 92% от първите си сервиси в игра и спечели голям брой от точките в тези случаи. В началото обаче бе колеблив и Джере се възползва, като спаси брейкбол в четвъртия гейм и след това проби за 3-2.

Японецът обаче стабилизира играта си и веднага върна пробива, а по-късно затвори сета от посрещане с 6-4.

В началните геймове след почивката сервисът на световния №7 претърпя сериозен спад и той не успяваше да вкара дори половината си опити на първи начален удар. Допускаше обаче малко грешки в разиграванията и така поведе с 3-1.

Отрази брейкбол в следващия гейм, но се пропука в седмия и брейкът бе върнат. Макар да достигна до нови две точки за пробив, Нишикори не успя да се възползва и сърбинът изравни за 4-4.

Въпреки всичко световният №7 стигна до сетбол при 6-5 в тайбрека, но загуби няколко поредни разигравания и Джере върна паритета след 7-6(6).

Djere

В третия сет Нишикори отново намери своето темпо и проби за 2-1, след което не даде брейкбол на съперника и отново поведе в частите след 6-3.

Джере обаче не се предаде и спечели много оспорван четвърти сет. В него и двамата се добраха до шест възможности за пробив, а разликата беше там, че сърбинът реализира два срещу един за японеца. Те дойдоха още в първите три гейма, а оттам нататък световният №32 наложи темпото си и отново изравни частите след 6-4.

Подемът на сърбина продължи и в решителния сет, в който той поведе с 3-0 след два пробива. Нишикори веднага върна един от брейковете. След това изравни за 4-4, преди да триумфира с 8-6 в петата част.

Междувременно Лука Пуй бе близо до невероятен обрат, но отпадна от надпреварата. Представителят на домакините губеше с 1-2 сета и с пробив в четвъртата част, но обърна и стигна до сервиране за победата при 5-4 в петия сет срещу Мартин Клижан. Въпреки това словакът намери сили и спечели със 7-6(4) 2-6 6-3 3-6 9-7.

В следващия кръг Клижан ще играе срещу Карен Хачанов.