Най-добрият сред младите: Алкарас е шампион в Милано

Next Gen ATP Finals, финал

Карлос Алкарас – Себастиан Корда 4-3(5), 4-2, 4-2

Впечатляващият сезон на Карлос Алкарас завърши с трофея от Next Gen Finals. Във финалния двубой испанецът не даде нито сет на №2 в схемата Себастиан Корда – 4-3(5), 4-2, 4-2.

Така Алкарас се превърна във втория пореден 18-годишен, който триумфира с трофея в турнира на най-добрите до 21 години, след като това през 2019-а направи Яник Синер. Испанецът се превърна и в най-младия тенисист с 32 победи на ниво АТР в рамките на година от Андрей Медведев през 1992-а. Той е четвъртият шампион от турнира след Хьон Чун, Стефанос Циципас и Синер.

В рамките на турнира той загуби едва един сет и демонстрира, че е най-добрият от осемте участници. Преди финала Корда също не бе загубил нито един мач, но в битката за трофея се срещна с играещия с много мощ от дъното на корта Алкарас. Тийнейджърът проби американеца два пъти и направи 15 уинъра, за да стигне до победата след 84 минути.

Началото на мача бе най-трудният период за родения в Мурсия тенисист, който отрази пет брейкбола в първите си два сервис гейма. Постепенно Алкарас навлезе в ритъм, което му позволи да спечели с тайбрек първата част.

Оттам насетне той продължи да играе все по-добре, докато Корда имаше сериозни проблеми най-вече на втори сервис, на който завърши със само 29% спечелени точки.

Все пак до петия гейм във втората част Алкарас така и не бе стигал до шанс за пробив, но реализира още втория си, което бе напълно достатъчно за успеха в сета.

В третата част Корда имаше първа възможност при 40-40 във втория гейм, но Алкарас отново действа прекрасно на сервис, след което нанесе решителния удар. Той пропусна два мачбола на сервис на съперника, но на своето подаване сложи край на двубоя след гейм, започнал с 0-30.

Титлата в Милано не влиза в официалната статистика, но това едва ли има чак такова значение, след като по-рано през годината в Умаг Алкарас вече спечели първи АТР трофей. Той започна сезона под №141, а ще го завърши като 32-и в ранглистата. На US Open испанецът победи Стефанос Циципас и достигна четвъртфинал. Другите му добри резултати бяха полуфинали в Марбея, Уинстън-Сейлъм и Виена, където победи Матео Беретини.

Корда също завършва сезона в топ 40, след като преди началото му бе извън първите 100. През май в Парма той спечели първа АТР титла, а освен това достигна до осминафинал на Уимбълдън, четвъртфинал на Мастърса в Маями и финал в Делрей Бийч.