Ник Кирьос се завърна на корта с победа

Murray River Open, първи кръг

Ник Кирьос – Александър Мюлер 3-6, 6-4, 7-6(4)

Световният №47 Ник Кирьос отбеляза завръщането си в тура с трисетова победа над 209-ия в ранглистата Александър Мюлер в първи кръг на турнира Murray River Open в Мелбърн. Австралиецът загуби първия сет, но намери сили за обрат и зарадва местните фенове.

Следващият опонент на Кирьос ще бъде неговият сънародник Хари Бурчиър, който понастоящем е на 324-то място в световната ранглиста.

В хода на мача бившата първа ракета на Австралия записа цели 22 аса срещу 8 за Мюлер. Това се оказа решаващо за успеха на Кирьос, тъй като и двамата реализираха по две точки за пробив, а показателите им по отношение на спечелените на първи и втори сервис точки бяха почти идентични.

Мюлер взе инициативата в началото на мача като успя на три пъти да поведе в геймовете, но Кирьос също спечели първите си три подавания и не позволи на опонента си да реализира пробив. Това все пак се случи, тъй като французинът вдигна значително темпото и спечели следващите три гейма, като по този начин се наложи с 6-3 в първия сет.

Кирьос пръв поведе във втората част, но Мюлер изравни след гейм на нула. Австралиецът обаче върна жеста, а в четвъртия гейм стигна до три поредни точки за пробив. Мюлер отрази и трите, но след това пред Кирьос се откри четвърта възможност, от която той се възползва и увеличи аванса си на 3-1.

Петият гейм също бе спечелен от австралиеца, но Мюлер прекъсна серията му и намали резултата на 4-2. Кирьос възстанови разликата от три гейма, но неговият опонент върна интригата като реализира пробив за 5-4. Въпреки трудната ситуация бившият четвъртфиналист на Уимбълдън не загуби самообладание и спечели следващия гейм, довеждайки мача до трети сет.

Той се оказа най-интригуващият в мача, тъй като и двамата опоненти бяха безгрешни при своите сервис геймове и така се стигна до тайбрек. В него Кирьос поведе с 4-1, но след това в играта му настъпи спад и това позволи на Мюлер да изравни резултата. Веднага след това обаче колоритният австралиец отново намери верния ритъм и също реализира три безответни точки, оформяйки крайното 3-6, 6-4, 7-6(4) след почти 2 часа игра.

„Не бях играл официален двубой от около една година, а по време на карантината получих няколко контузии. Бях развълнуван да се завърна отново на корта. Днес всеки опонент щеше да е коварен за мен, но някак успях да се справя. Цялата ми кариера би могла да се опише по този начин. Просто се радвам, че продължавам напред“ каза Кирьос в интервюто след мача.

След дългата пауза „лошото момче на тениса“ отново демонстрира част от атрактивния си арсенал, каращ феновете да гледат с интерес мачовете му. Той обаче се изложи при опит за сервис отдолу, при който намери мрежата.