Нишикори запази живи японските надежди за медал

Олимпийски игри, втори кръг

Кей Нишикори – Маркос Гирон 7-6(5), 3-6, 6-1

Кей Нишикори записа нова победа на олимпийския турнир в Токио и намери място на осминафиналите на надпреварата. Звездата на домакините надделя над Маркос Гирон и по този начин остана най-сериозната надежда на японците за медал в тениса след днешното отпадане на Наоми Осака.

В следващата фаза бившият №4 в света ще се изправи срещу Иля Ивашка, който по-рано днес надделя над Михаил Кукушкин.

Нишикори реализира повече асове (5-3) и уинъри в хода на мача (24-18), но в същото време броят на непредизвиканите му грешки бе много по-висок от този на Гирон (12-2). Японецът имаше леко преимущество по отношение на реализираните точки за пробив, оползотворявайки четири от седем (57%), докато неговият опонент реализира три от своите шест брейкпойнта (50%).

Гирон спечели откриващия гейм, но Нишикори възстанови равенството, след което реализира първия пробив в мача и поведе с 3-1. Американецът обаче върна брейка и осъществи пълен обрат, но представителят на домакините прекъсна серията му с гейм на нула, изравнявайки резултата при 4-4. До края на сета никой от двамата не успя да запише нов пробив и така се стигна до тайбрек.

Той започна отлично за Нишикори, който поведе с 3-0, но Гирон постепенно подобри играта си в хода на гейма и възстанови равенството при 5-5. В този ключов момент обаче опитът на световния №69 се оказа решаващ и той спечели необходимите му две поредни точки, като по този начин надделя със 7-6(5).

В началото на втория сет обаче в играта на Нишикори настъпи спад, от който Гирон се възползва, реализирайки ранен пробив за 2-0. Японецът опита да намали изоставането си, но така и не успя да стигне до брейкпойнт. От своя страна Гирон проби отново в края на сета, приключвайки втората част при 6-3 в своя полза.

В заключителния сет Нишикори преоткри ритъма, с който играеше в началото на мача, и проби още в първия гейм, след което затвърди брейка за 2-0. Гирон редуцира пасива си, но финалистът от US Open за 2014 г. продължи да доминира и направи серия от четири поредни спечелени гейма, които му донесоха успеха със 7-6(5), 3-6, 6-1 след 2 часа и 17 минути игра на централния корт в „Ариаке Тенис Парк“.