Джокович надделя над Молчан и покори Белград за трети път

Belgrade Open, финал

Новак Джокович – Алекс Молчан 6-4, 6-3

Новак Джокович спечели титлата на ATP 250 турнира в Белград, след като победи в два сета световния №255 Алекс Молчан. Джокера показа известни колебания в началото на сблъсъка, но много бързо си върна контрола върху играта и така триумфира в надпреварата в родния си град за пръв път от десет години насам и общо за трети в кариерата си.

Днешната титла бе №83 за Джокович на ниво ATP, като 16 от тези отличия са от турнири на клей.

Превъзходството на световния №1 бе най-сериозно по отношение на спечелените на ретур точки (34-20), като освен това сърбинът имаше лек превес и при тези на сервис (29-28), макар в хода на мача да направи три двойни грешки срещу нито една на своя опонент. Джокович реализира шест от осемте си брейкпойнта (75%), докато Молчан бе почти безгрешен при своите възможности за пробив и оползотвори четири от пет (80%), но това не бе достатъчно за триумф в днешния мач.

Противно на очакванията, мачът започна много по-добре за Молчан. Словакът успя да пробие сервиса на Джокович още в първия гейм, след което бе много близо до това да затвърди брейка като поведе с 40-15 във втория. Сърбинът обаче успя да възстанови равенството, след което записа гейм на нула и осъществи пълен обрат за 2-1.

Молчан изравни резултата, след което реализира нов пробив и си върна водачеството при 3-2. Радостта на словака обаче не продължи дълго, тъй като след това Джокович изигра един от най-силните си периоди в мача. В следващите три гейма шампионът на Australian Open на два пъти проби сервиса на опонента си и направи огромна крачка към спечелването на сета, повеждайки с 5-3.

Молчан обаче върна интригата като проби на 15, а в десетия гейм осъществи обрат от 0-30 до 40-30. Но Джокович не позволи на опонента си да възстанови равенството и обърна развоя на гейма, като по този начин надделя с 6-4 в първата част.

Джокера на два пъти поведе в началото на втория сет, но неговият опонент не му позволи да се откъсне в резултата и така се стигна до 2-2. Световният №1 обаче отново взе водачеството след гейм на нула, а в шестия осъществи обрат от 0-40 и реализира първия пробив в сета, след който резултатът стана 4-2 в негова полза.

Молчан намали изоставането си като проби сервиса на сърбина, но Джокович бързо върна брейка и се доближи само на гейм от спечелването на титлата. Това стана факт, след като 18-кратният шампион от Големия шлем спечели безпроблемно следващото си подаване и оформи крайното 6-4, 6-3 след малко под час и половина игра.