Джокович победи Майер и е на полуфинал срещу Бердих в Доха

Qatar Exxonmobil Open, 1/4-финали

Новак Джокович – Леонардо Майер 6-3 7-5

Новак Джокович беше затруднен от Леонардо Майер, но в крайна сметка стигна до победата в два сета – 6-3 7-5, като записа втори успех от два мача с аржентинеца и на полуфинала на Qatar Exxonmobil Open очаква  Томаш Бердих. Световният №1 води с 21-2 победи, а последната победа на чеха е от Рим 2013-а.

Майер поведе с пробив и 2-0, но сърбинът отговори с моментален брейк на свой ред, след това спаси и брейкбол и отново спечели подаването на аржентинеца за 3-2. При 5-2 световният №35 сервираше за оставане в сета, започна с четвърта двойна грешка, след ретур уинър Ноле стигна до дюс, натисна пак при ретур и след атака от бекхенд по правата затвори сета с нов пробив след 38 минути игра.

Поставеният под №8 започна с пробив и втория сет и водеше доста дълго време, като остави впечатление, че може и да постигне нещо в този мач. В десетия гейм на мача обаче сърбинът спечели подаването на аржентинеца без да му даде точка в гейма, а след това взе собствения си сервис гейм, след което Майер сервираше за оставане в срещата. Джокович поведе с 40-15, Майер бе очевидно изнервен и изкара бекхенд в аут, с което мачът приключи след час и 33 минути игра.

„Това беше най-трудния ми мач тази седмица, той е солиден от дъното на корта, има силен сервис. Можех да загубя втория сет, но успях да се върна и се радвам, че продължавам напред. В тежки ситуации трябва да вярваш в себе си, опитът също помага“, заяви след победата Джокович, който ще играе за първи път на полуфинал в Доха.

Томаш Бердих – Кайл Едмънд 6-3 6-2

Томаш Бердих сложи край на приказката на 102-ия в света Кайл Едмънд, като в четвъртфинална среща в Доха го победи с 6-3 6-2 за час и 20 минути игра и ще се изправи срещу Новак Джокович в спор за място на финала. Едмънд, който миналия месец спечели с отбора на Великобритания Купа „Дейвис“, а част от предсезонната си подготовка проведе с Анди Мъри, може да е доволен от седмицата си в Катар, където мина през квалификациите и за първи път игра четвъртфинал на ATP турнир.

Бердих проби в четвъртия гейм на първия сет, в седмия пропусна три брейкбола, с които можеше да затвори частта, но свърши това в следващия гейм при свое подаване. Шестият в света задържа устрема си и във втория сет, проби 20-годишния йоркширец още в откриващия гейм, спаси два брейкпойнта в следващия гейм, а след оспорван пети гейм поведе с два брейка. Чехът приключи двубоя при втория си мачбол в осмия гейм.