Джокович преодоля Бруксби и го очаква нов сблъсък с Беретини

US Open, осминафинал

Новак Джокович – Дженсън Бруксби 1-6, 6-3, 6-2, 6-2

Новак Джокович достигна до четвъртфиналите на Откритото първенство на САЩ след победа над световния №99 Дженсън Бруксби. Сърбинът изпита неочаквани затруднения и загуби тежко първия сет, но след това подобри значително играта си и не позволи на представителя на домакините на поднесе сензация.

В следващата фаза световният №1 ще се изправи срещу Матео Беретини в повторение на финала на Уимбълдън.

Джокович имаше превъзходство по отношение на реализираните асове (9-4) и уинъри (45-27), но и в този мач направи значително повече непредизвикани грешки от опонента си (41-28). Сърбинът беше по-резултатен както на сервис (69-59), така и на ретур (47-36), като в същото време оползотвори шест от 12-те си точки за пробив (50%), докато Бруксби реализира само три от своите 11 брейкпойнта (27%).

Противно на очакванията, мачът започна много по-добре за Бруксби. Американецът спаси брейкпойнт и спечели подаването си в първия гейм, след което самият той успя да пробие и да натрупа комфортен аванс от 3-0. Джокович прекъсна серията на опонента си с гейм на нула, но Бруксби бързо си върна инициативата и отново направи серия от три поредни спечелени гейма, като по този начин се наложи категорично с 6-1 в първата част.

Вторият сет започна по аналогичен начин, но при разменени роли. Този път Джокович беше играчът, който стигна до ранен пробив и преднина от 3-0. Бруксби обаче редуцира пасива си, а в маратонския пети гейм, продължил над 10 минути, американецът пропусна цели пет брейкбола, но въпреки това успя да постигне целта си и върна интригата в сета, като проби за 3-2.

Джокович обаче не позволи на Бруксби да му отнеме контрола върху играта и веднага върна пробива, след което спечели подаването си и направи резултата 5-2 в своя полза. Представителят на домакините намали резултата, но световният №1 приключи сета с гейм на нула, надделявайки с 6-3.

В началото на третия сет Джокера изигра най-силния си период в двубоя и реализира два последователни пробива, повеждайки убедително с 4-0. Бруксби опита да отговори на предизвикателството, но сърбинът успя да съхрани разликата от четири гейма и осъществи пълен обрат в мача, спечелвайки сета с 6-2.

Джокович продължи да доминира и поведе с 2-0 в началото на четвъртата част. Бруксби обаче бе решен да се бори докрай и в хода на сета намали изоставането си на 3-2. От този момент нататък обаче трикратният шампион в турнира контролираше напълно случващото се на корта и не даде повече геймове на американеца, триумфирайки с 1-6, 6-3, 6-2, 6-2 след три часа игра на „Артър Аш“.