Джокович сломи Зверев и отново е на полуфинал в Мелбърн

Australian Open, 1/4-финал

Новак Джокович – Александър Зверев 6-7(6), 6-2, 6-4

Шампионът на Australian Open Новак Джокович продължи защитата на титлата с победа в четири сета над световния №7 Александър Зверев. Германецът спечели първия сет, но Джокера осъществи впечатляващ обрат и за трета поредна година достигна до полуфинал в турнира.

Следващият противник на Джокович ще бъде сензацията на турнира Аслан Карацев, който по-рано днес отстрани Григор Димитров.

И двамата опоненти бяха много агресивни на сервис и реализираха общо 44 аса – 23 за Джокович и 21 за Зверев. Джокера имаше огромно превъзходство при спечелените на първи сервис точки (86-60) и реализира шест от деветте си брейкпойнта (67%), докато Зверев оползотвори едва три от своите дванадесет възможности за пробив (25%).

Мачът започна по чудесен начин за Зверев, който поведе с 2-0 след ранен пробив. Германецът успя да задържи разликата от два гейма до 5-3 и изглеждаше, че ще надделее убедително в първия сет. Джокович обаче имаше други планове. Сърбинът спаси сетпойнт в деветия гейм и намали изоставането си, след което възстанови равенството. Световният №1 осъществи пълен обрат за 6-5 след гейм на нула, но Зверев върна жеста и така се стигна до тайбрек.

В неговото начало Джокович поведе с 2-0, но впоследствие неговият опонент успя да обърне резултата и да стигне до втори сетбол при 6-5. Сърбинът избегна опасността, но Зверев спечели следващите две точки и по този начин триумфира със 7-6(6) в първата част.

Радостта на германеца обаче не трая никак дълго. Джокович започна вихрено втория сет и в първите четири гейма даде само три точки на опонента си, натрупвайки комфортна преднина от 4-0. Зверев опита да отговори, но Джокера продължи да играе на високо ниво и спечели сравнително лесно сета с 6-2.

Противно на развитието на мача Зверев започна много по-силно третия сет и натрупа преднина от 3-0. Джокович намали резултата, но в петия гейм порпусна точка за пробив, а при грешка от ретур малко след това сърбинът позволи на гнева да го завладее и счупи ракетата си. В същото време Зверев показа завидно хладнокръвие и завърши гейма с ас на втори сервис, повеждайки с 4-1.

Ситуацията изглеждаше безнадеждна за Джокович, но той отново показа как е заслужил статута си на един от най-великите в историята. Световният №1 направи изумителна серия от пет поредни гейма и обърна резултата в мача като спечели третия сет с 6-4.

Четвъртата част започна по аналогичен начин, като Зверев отново поведе с 3-0 след ранен пробив. Германецът имаше възможност да направи преднината си още по-убедителна, но в четвъртия гейм пропусна три точки за пробив и позволи на Джокович да редуцира пасива си.

Сърбинът се възползва от колебанието в играта на своя опонент и също успя да пробие, изравнявайки резултата при 3-3. Зверев отново излезе напред в резултата, но в осмия гейм пропиля още два брейкпойнта и неговият опонент възстанови равенството. До края на сета двамата бяха безгрешни при подаванията си и така се стигна до нов тайбрек.

Той бе много интригуващ и равностоен, като водачеството се смени на няколко пъти. Пред Джокович се откри мачпойнт при 6-5, но той бе отразен от Зверев. Шампионът в турнира обаче продължи да поставя първата ракета на Германия под напрежение и спечели следващите две точки, оформяйки крайното 6-7(6), 6-2, 6-4, 7-6(6) след три часа и половина игра на Rod Laver Arena.