Еванс сътвори сензация и отстрани Джокович в Монте Карло

Rolex Monte-Carlo Masters, 1/8-финал

Новак Джокович – Даниел Еванс 4-6, 5-7

Световният №33 Даниел Еванс сътвори най-голямата сензация от началото на Мастърс турнира в Монте Карло като елиминира лидера в ранглистата Новак Джокович на 1/8-финалите на надпреварата. Сърбинът бе много далеч от обичайното си ниво и приключи участието си в Княжеството много по-рано от очакваното, сбогувайки се с надеждите си за трета титла в турнира.

В следващата фаза Еванс ще се изправи срещу Давид Гофен, който по-рано днес победи Александър Зверев.

Джокович записа повече асове (3-1), но и допусна доста повече двойни грешки от своя опонент (4-0). Превъзходството на Еванс бе най-сериозно по отношение на спечелените на сервис точки (53-34), като освен това британецът реализира пет от седемте си точки за пробив (71%), докато сърбинът оползотвори три от десетте си брейкпойнта (30%).

Противно на прогнозите мачът започна много по-добре за Еванс, който опитваше да атакува именития си опонент от самото начало. Джокович очевидно не бе подготвен за подобна тактика от страна на съперника си и Еванс успя да пробие още в първия гейм, след което увеличи аванса си на 2-0. Британецът продължи да доминира и малко след това осъществи нов брейк, като по този начин се оттегли с комфортна преднина от 3-0 при първата почивка в сета.

Джокович обаче подобри играта си и стигна до възможност за пробив, която бе отразена от Еванс. Сърбинът продължи да владее инициативата в гейма и пред него се откри втори брейкпойнт, при който Еванс се опита да изненада съперника си с комбинация „сервис-воле“, но изпрати топката в аут и световния №1 откри актива си в мача. Сервисът на Джокера също започна да работи и това му помогна да спечели на нула следващото си подаване, намалявайки резултата на 3-2.

Сърбинът имаше много добра възможност да изравни резултата, след като достигна до два поредни брейкпойнта в шестия гейм, но Еванс избегна опасността и успя да прекъсне серията на световния №1. Джокович обаче отново редуцира пасива си, а в осмия гейм успя сравнително лесно да стигне до възможност за пробив, след като Еванс допусна три непредизвикани грешки. Британецът спаси брейкпойнта, но малко след това пред Джокера се откри нова възможност, която той не пропусна и възстанови равенството в сета при 4-4.

Изглеждаше, че везните се накланят в полза на Джокович, но Еванс вдигна значително темпото и записа пробив на 15, с който се доближи до спечелването на първата част. Британецът достигна до два поредни сетбола, но не успя да реализира нито един от тях. Малко след това обаче Еванс си извоюва нова възможност за спечелването на сета, като този път не допусна грешка и триумфира с 6-4 в първата част.

В началото на втората част ситуацията на корта се промени драстично, тъй като Джокович започна да демонстрира познатото си високо ниво. Сърбинът започна вихрено сета, като в първите три гейма само веднъж позволи на Еванс да поведе в точките и по този начин натрупа комфортен аванс от 3-0.

Световният №33 обаче се вдигна от нокдауна и върна интригата, като първо спечели подаването си в четвъртия гейм, след което проби за 3-2. При следващия си сервис гейм британецът допусна изравняване от 30-0, но не позволи на Джокович да осъществи обрат и направи резултата в сета 3-3.

Джокович си върна водачеството като спечели седмия гейм, а в осмия пред него се откри възможност за пробив. Сърбинът обаче не успя да се възползва от чудесния шанс и Еванс отново изравни. Световният №1 спечели следващото си подаване, а впоследствие стигна до сетпойнт. Нетипично за него обаче, сърбинът отново се поддаде на напрежението и това позволи на Еванс да направи резултата 5-5.

Джокович опита да затрудни британеца с разнообразни атаки по цялата ширина на корта, но той бе подготвен за това и демонстрира много добра игра в защита, с която стигна до две поредни точки за пробив. Световният №1 спаси първата с много добре премерена къса топка, но след това допусна двойна грешка, благодарение на която Еванс се доближи само на гейм от успеха. Той стана факт, след като световния №33 спечели подаването си и по този начин надделя с 6-4, 7-5 след малко повече от 2 часа на корта.