Нур-Султан: Бублик е на четвъртфинал, Карацев отпадна

Astana Open, осминафинал

Александър Бублик – Миомир Кецманович 2-6, 6-3, 7-5

Аслан Карацев – Емил Руусувуори 6-7(6), 4-6

Александър Бублик достигна до четвъртфиналите на ATP 250 турнира в Нур-Султан след обрат срещу Миомир Кецманович. Представителят на домакините бе напълно надигран в откриващия сет, но след това не позволи на съперника си да пробие сервиса му нито веднъж и зарадва феновете по трибуните.

Следващият опонент на Бублик ще бъде Карлос Табернер, който елиминира Егор Герасимов.

Мачът започна с гейм на нула в полза на казахстанеца, но Кецманович също спечели първото си подаване, след което реализира пробив за 2-1. Бублик бе съвсем близо до изравняване на резултата, но пропусна два поредни брейкпойнта и сърбинът увеличи преднината си. Вторият в схемата намали резултата, но след това Кецманович отново направи серия от три поредни спечелени гейма и надделя с 6-2 в първия сет.

По-голямата част от втория сет премина равностойно, като в първите седем гейма двамата спечелиха подаванията си и така резултатът стана 4-3 за Бублик. Казахстанецът обаче не позволи на опонента си да възстанови равенството за четвърти път и реализира решаващ пробив, който му донесе успеха с 6-3 в сета.

В заключителната част Кецманович на пет пъти поведе в резултата, но Бублик успяваше да отговори на предизвикателството. Сърбинът имаше три последователни възможности за пробив при 4-3, но не успя да реализира нито една от тях. Тези грешки му струваха доста скъпо, тъй като при 5-5 Бублик изигра най-силните си минути в двубоя и в следващите два гейма даде само една точка на опонента си, триумфирайки с 2-6, 6-3, 7-5 след точно два часа игра.

Малко по-рано Емил Руусувуори поднесе най-голямата сензация от началото на турнира, отстранявайки първия в схемата Аслан Карацев. В битка за място на полуфиналите финландецът ще се изправи срещу Иля Ивашка.

Мачът започна вихрено за Руусувуори, който поведе с 3-0, а в четвъртия гейм стигна до два поредни брейкбола. Карацев обаче избегна опасността и намали резултата, след което проби за 3-2. Руусувуори записа нов пробив, но той бързо беше върнат от неговия опонент, който възстанови равенството при 4-4. До края на сета и двамата спечелиха своите сервис геймове и така се стигна до тайбрек.

В него двамата на няколко пъти си размениха водачеството, след което Карацев стигна до сетпойнт при 6-5. Руусувуори обаче реагира по най-добрия възможен начин и записа три безответни точки, спечелвайки сета със 7-6(6).

Карацев поведе в началото на втората част, но Руусувуори изравни, след което двамата си размениха по един пробив за 2-2. Равенството се запази до 4-4, когато финландецът записа решаващ брейк, който му донесе победата със 7-6(6), 6-4 след 121 минути на корта.