Обзор и резултати от ден №6 на Australian Open ’19 (събота, 19.01)

Обзор и резултати от ден №6 на Australian Open '19 (събота, 19.01)

Джокович си гарантира оставане на върха в ранглистата

Новак Джокович си гарантира запазването на №1 в света, след като победи Денис Шаповалов с 6-3 6-4 4-6 6-0 и се класира на 1/8-финал на Australian Open за 12-и път в кариерата си. Топ тенисистът на АТР имаше теоретичен шанс да загуби позицията си, ако отпадне преди втората седмица, а Рафаел Надал стане шампион в Мелбърн.

Сърбинът пропусна възможност да затвори мача още в третия сет, като водеше с 4-2, но Шаповалов реализира четири поредни гейма и остана в двубоя. Така обаче само разяри Джокович, който не му остави дори гейм в четвъртата част. В следващата фаза на надпреварата Ноле ще се изправи срещу 15-ия в схемата Даниил Медведев.

Александър Зверев и Борна Чорич стигнаха за пръв път до 1/8-финалите на AO

След три последователни участия на Australian Open, в които отпадна в трети кръг, Александър Зверев най-сетне се добра до 1/8-финалната фаза на надпреварата. Представителят на домакините Алекс Болт създаде известни проблеми на световния №4, но в крайна сметка отстъпи след 3-6 3-6 2-6.

В следващата фаза в Мелбърн немецът ще се изправи срещу първото си по-сериозно предизвикателство – 16-ия в схемата Милош Раонич.

Междувременно Борна Чорич също достигна до 1/8-финалите в Мелбърн за първи път. Хърватинът, който е 11-и поставен в схемата, се справи с Филип Краинович след 2-6 6-3 6-4 6-3. Така в следващата фаза на надпреварата 22-годишният талант ще се изправи срещу Лука Пуй.

Този път Нишикори избегна драмата, Медведев отстрани Гофен

Кей Нишикори се спаси от 5-сетова драма този път, след като в първите си два мача от Australian Open стигна предела. Японецът преодоля трети кръг в Мелбънр, налагайки се със  7-6(6) 6-1 6-2 на Жоао Соуса.

Португалецът също започна участието си с два 5-сетови мача, като в срещата с Нишикори сякаш имаше по-малко гориво в резервоара. Нишикори проби съперника си пет пъти, а в опит за четвърти път в кариерата си да се класира на 1/4-финал, ще срещне Пабло Кареньо Буста.

Свитолина и Осака са във втората седмица на Australian Open

Елина Свитолина навакса два пробива пасив в третия сет и се класира за втората седмица на Australian Open, след като направи обрат с 4-6 6-4 7-5 срещу Жан Шуай. Мачът продължи над три часа, като повече от 60 мин. бе само последната част от двубоя.

Труден обрат направи и шампионката от US Open Наоми Осака, която за втора поредна година се класира за втората седмица в Мелбърн.

Серина разплака тийнейджърката Ястремска по пътя към втората седмица

Носителката на 23 титли от Големия шлем Серина Уилямс изигра още един изключителен мач на Australian Open. 37-годишната американка не остави шанс на тийнейджърката Даяна Ястремска и я побед с 6-2 6-1 в мач от трети кръг.

Американката се справи за 67 минути, а след мача показа феърплей и успокои разплаканата си опонентка.

Солидна Халеп отстрани Винъс и е на 1/8-финал срещу Серина

Световната №1 Симона Халеп изигра невероятен двубой срещу Винъс Уилямс и я надви в трети кръг на Australian Open с 6-2 6-3. Преди този сблъсък американката водеше с 3-2 победи в мачовете помежду им, но вече румънката е спечелила последните три двубоя.

На 1/8-финалите миналогодишната финалистка ще се изправи срещу другата от сестрите Уилямс – Серина. Статистиката в мачовете срещу нея не е обнадеждаваща за водачката в ранглистата – тя е загубила 8 от десетте двубоя.

Плишкова се справи с Джорджи, предстои осминафинал с Мугуруса

Каролина Плишкова бе подложена на сериозно изпитание от Камила Джорджи, но съумя да се класира за осминафиналите на Australian Ope ’19. Чехкинята се наложи с 6-4 3-6 6-2 след двучасова битка на корт 1573.

На осминафиналите ще се изправи срещу първата ракета на Испания Гарбине Мугуруса. Световната №18 победи Тимеа Бачински със 7-6(5) 6-2, макар също да изпита трудности.