Обзор на деня – 3 ноември, сряда

Нова победа на Григор Димитров и един куп изненади ни предложи третият ден от шоуто на Мастърса в Париж.

В Били Джийн Кинг Къп пък завърши борбата в две от четирите групи, като напред към полуфиналите продължиха рускини и американки.

ATP Masters 1000 в Париж

Григор Димитров постигна още една отлична победа във френската столица, след като реализира обрат над шампиона от 2018-а Карен Хачанов, печелейки 12 от последните 14 гейма в мача.

Нивото на бившия №3 в света бе високо през цялото време, а това бе девети успех за него в последните му 12 мача. Самият той отдава прогреса си след US Open на постоянството на корта и извън него.

Говорейки за добра форма, то едва ли има някой, който да е в по-впечатляваща серия от следващия съперник на Димитров. Александър Зверев победи Душан Лайович, а това бе 26-а победа за него в последните му 28 мача, като в този период спечели олимпийската титла в Токио, Мастърса в Синсинати и турнира във Виена.

Поставеният под №1 Даниил Медведев също стартира с успех – 7-5, 6-4 над Иля Ивашка. Любопитното бе, че в първия сет руснакът имаше три сетбола при 5-2, но допусна връщане на два пробива преди с третия си все пак да спечели сета.

В трети кръг няма да видим Стефанос Циципас. Гъркът се отказа след само 6 гейма срещу Алексей Попирин заради контузия в рамото и със сигурност с поглед към Финалите на АТР в Торино.

Говорейки за Финалите, то изминалият ден елиминира от битката за последните две места двама от претендентите. Феликс Оже-Алиасим вече и на теория няма шансове след поражение от „лъки лузъра“ Доминик Кьопфер.

Яник Синер остана само с теорията като надежда да бъде в Токио, след като загуби първия мач на ниво АТР срещу Карлос Алкарас. В същото време Хуберт Хуркач, Камерън Нори и Каспър Рууд спечелиха мачовете си.

При Нори победата бе над Райли Опелка, а в подготовката за американския гигант треньорът му Факундо Лугонес едва се размина с контузия, сервирайки от средата на корта, качен на стол:

Андрей Рубльов определено е изморен в края на сезона, така че поражението му от Тейлър Фриц може би не е такава изненада.

Новак Джокович отпадна в Париж, но само на двойки. Неговото участие на сингъл продължава с мач срещу Гаел Монфис, отстранил в три сета Адриан Манарино. До момента двамата имат 17 срещи и…17 победи за сърбина. Може ли някой да победи Монфис 18 поредни пъти? Ще разберем в четвъртък. Евентуално. Тъй като Ла Монф намекна, че е възможно да се откаже от участието си заради контузия в крака.

Диего Шварцман загуби от Маркос Гирон, но пък произведе удар, достоен за най-добро изпълнение на годината:

Каспър Рууд – Александър Бублик 6-4, 6-0

Лоренцо Музети – Джеймс Дъкуърт 3-6, 6-3, 3-6

Феликс Оже-Алиасим – Доминик Кьопфер 3-6, 5-7

Юго Гастон – Пабло Кареньо Буста 6-7(3), 6-4, 7-5

Тейлър Фриц – Андрей Рубльов 7-5, 7-6(2)

Томи Пол – Хуберт Хуркач 5-7, 6-7(4)

Григор Димитров – Карен Хачанов 4-6, 6-2, 6-0

Камерън Нори – Райли Опелка 6-3, 6-4

Яник Синер – Карлос Алкарас 6-7(1), 5-7

Стефанос Циципас – Алексей Попирин 2-4 и отказване

Адриан Манарино – Гаел Монфис 6-2, 6-7(4), 2-6

Маркос Гирон – Диего Шварцман 7-6(2), 7-6(4)

Душан Лайович – Александър Зверев 3-6, 6-7(5)

Billie Jean King Cup

В Прага се изиграха последните мачове от група А и група С. Руската тенис федерация постигна страхотен обрат над Франция, с което рускините отстраниха шампионките от последното издание на турнира. „Петлите“ се нуждаеха от победа с 3-0, а началото бе обещаващо, след като Клара Бърел постигна успех над Екатерина Александрова. Във втория мач обаче Анастасия Павлюченкова донесе необходимата победа на рускините след 5-7, 6-4, 6-2 над Ализе Корне, за да продължи великолепната си година, в която достигна до финал на Ролан Гарос и спечели златен олимпийски медал в тандем с Андрей Рубльов.

На полуфинал съпернички на рускините ще бъдат американките. Те оглавиха изключително драматичната група С след успех с 2-1 над Испания, дошъл след победи на сингъл на Слоун Стивънс и Даниел Колинс.

САЩ, Испания и Словакия завършиха групата с по 1 победа и 1 загуба и 3-3 като резултат в отделните мачове, като само по-доброто съотношение в геймовете донесе първата позиция на американките.

Отпадането на Испания означава и официален край на кариерата на Карла Суарес Наваро, която се завърна през тази година след успешно лечение на рак.

Българите на ITF ниво

Две победи на българки на турнира в Ираклион. Те бяха дело на Беатрис Спасова и Ани Вангелова.

ITF W15 Ираклион:

Беатрис Спасова – Атанасия Пападимитриу 6-0, 6-1

Ани Вангелова – Симона Огеску 1-6, 6-4, 6-1

ITF M15 Анталия: Антъни Генов – Александер Вайс 5-7, 6-4, 2-2 и отказване

Извън резултатите впечатление направи една доста странна история. Бившата №1 на двойки Пен Шуай обвини бивш вицепремиер на Китай, че я е принудил да прави секс с него. Тя го направи чрез публикация в социалните мрежи, която бе изтрита няколко минути по-късно.

Друга любопитна, но доста по-приятна новина дойде от Елена Веснина, която разкри, че двата ѝ олимпийски медала са били върнати, след като бяха откраднати при кражба в дома ѝ през септември.

И за финал – Роджър Федерер не играе в Париж, но това изобщо не пречи на феновете му да показват любовта си.

Стан Вавринка също го няма на кортовете в последно време, но напомни за себе си със снимка в социалните мрежи, на която Карен Хачанов отговори красноречиво: „Джеймс Бонд“.