Опитът на Дел Потро си каза думата и успя да обърне младия Зверев

SHANGHAI ROLEX MASTERS, III кръг
Хуан Мартин дел Потро – Александър Зверев 3-6 7-6(5) 6-4

Хуан Мартин дел Потро навакса сет изоставане, за да победи Александър Зверев с 3-6 7-6(5) 6-4 в първия мач между двамата на ниво ATP и да се класира за четвъртфиналите на Мастърса в Шанхай. Шампионът от US Open 2009 се приспособи по-бавно към мача, но огромният му опит му помогна да запише успеха над младия си опонент.

Зверев започна с лесен сервис гейм, след което дръпна с 0-40 на ретур и от втория си брейкбол успя да пробие. Саша затвърди с гейм на нула и статистиката отчете 12-2 точки за него в първите три гейма. Последваха лесни подавания за сервиращите, а в деветия Зверев застана на линията да сервира за сета. Със страхотен минаващ удар от форхенд Делпо стигна до 30-30, но Саша си осигури сетбол с ас, а след това аржентинецът направи непредизвикана грешка.

17-9 бяха уинърите в първата част в полза на Зверев, а двамата съперници направиха по 6 непредизвикани грешки.

През втория сет играта продължи много равностойно и двамата съперници взимаха с лекота подаванията си. Съвсем закономерно се стигна до тайбрек, след като нито Зверев, нито Дел Потро успяха да се доберат до брейкбол във втората част.

Дългият гейм започна с ранен минипробив за аржентинеца и двамата смениха полетата при 4-2 в негова полза. Саша затрудни с добър ретур съперника и навакса изоставането си за 4-4, но веднага след това бе пробит отново, което се оказа решаващо. Със силен сервис и ретур в мрежата Кулата от Тандил затвори тайбрека със 7-5.

Постепенно опитният южноамериканец овладя инициативата, а форхендът му заработи на познатото ниво. Делпо проби за 3-2 в решителния сет след продължително разиграване и грешка на Саша, който счупи ракетата си, след което затвърди и за първи път в мача бе по-близо до успеха от младия си съперник.

В деветия гейм, в който Зверев сервираше за оставане в мача при 3-5, Хуан Мартин поведе с 0-30, а малко по-късно стигна до мачбол при 30-40 след великолепен ретур. Последва продължително разиграване и Зверев изравни, но после направи непростима грешка на мрежата на опразнения корт. Световният №4 обаче оцеля и на втория мачбол на Делпо и удържа сервис гейма си. След кратката почивка обаче Кулата от Тандил взе своето.

Дел Потро ще играе за място на полуфиналите срещу победителя от сблъсъка между Джон Иснър и Виктор Троицки.