Оже-Алиасим победи Зверев, Канада е последният полуфиналист на ATP Cup

ATP Cup, групова фаза
Канада – Германия 2-0
Денис Шаповалов – Ян-Ленард Щруф 7-6(5), 4-6, 6-3
Феликс Оже-Алиасим – Александър Зверев 6-4, 4-6, 6-3

Канада се превърна в последния отбор, който продължава към полуфиналите на ATP Cup. Главна заслуга за успеха на „кленовите листа“ имаше Феликс Оже-Алисим, който записа първата си победа над тенисист от топ 5, побеждавайки №3 Александър Зверев с 6-4, 4-6, 6-3 .

Преди него на „Кудос Банк Арена“ Денис Шаповалов бе надделял в мача на вторите ракети срещу Ян-Ленард Щруф със 7-6(5), 4-6, 6-3.

Така след 2-0 победи Канада си гарантира успеха в сблъсъка с Бундестима, а това бе и достатъчно за първото място в групата. За получилата се въртележка в най-равностойната група помогна и победата на Великобритания с 2-1 над САЩ в мача от дневната сесия.

Така канадци и британци завършиха с 2 победи и 1 загуба в общите сблъсъци, а Оже-Алиасим и компания продължават напред заради успеха в директния мач.

Така Канада ще срещне Русия във втория полуфинал в събота. В петък един срещу друг излизат отборите на Испания и Полша.

„Чувството да победиш Зверев е хубаво. Изиграх прекрасен мач“, коментира Оже-Алиасим, който с успеха си гарантира в понеделник да се завърне под №10 в световната ранглиста за сметка на Яник Синер. „Той е страхотен играч и ме е побеждавал няолко пъти преди, затова съм щастлив, че си свърших работата днес, особено заради отбора. Атмосферата накрая бе страхотна, затова играем.“

21-годишният канадец измъкна мача след 2 часа и 32 минути на корта като във втората част трябваше да отразява четири брейкбола при 3-3.

Помогна му високият процент на спечелени точки на първи сервис, 76% и постоянното ниво в решителния сет, в който проби в седмия гейм, за да изпрати Канада на първи полуфинал в турнира.

В другия сблъсък от вечерната сесия на турнира Австралия победи Франция с 2-1 победи. Мачът бе протоколен за развръзката в групата, след като по-рано през деня Русия си осигури мястото на полуфинал с успех над Италия.

В мачовете на сингъл Артур Риндеркнеш надделя над Джеймс Дъкуърт (6-5, 7-6(6), след което Алекс Де Минор изравни с обрат 3-6, 7-6(2), 6-1 над Юго Умбер. При двойките Джон Пиърс и Люк Савил победиха с 6-2, 5-7, 11-9 срещу Фабрис Мартен/Едуар Роже-Васлен. Загубата за французите бе болезнена, тъй като те водеха с 9-6 в шампионския тайбрек и имаха три мачбола.