Русия – Италия 2-1

Роман Сафиулин – Яник Синер 6-7(6), 3-6

Даниил Медведев – Матео Беретини 6-2, 6-7(5), 6-4

Медведев/Сафиулин – Беретини/Синер 5-7, 6-4, 10-5

Русия продължава защитата на титлата в ATP Cup след като надделя над Италия в директен сблъсък за първото място в група В. Яник Синер даде преднина на италианския тим, но впоследствие „Сборная“ осъществи обрат и стигна до успеха по-най-драматичния възможен начин – след тайбрек в мача на двойки.

В първия двубой на сингъл Синер реализира ранен пробив, но Сафиулин подобри значително представянето и и осъществи пълен обрат. Руснакът можеше да продължи силната си серия, но пропусна три поредни точки за пробив и втората ракета на Италия възстанови равенството при 3-3. В дванадесетия гейм световният №167 стигна до сетбол, но Синер избегна опасността и доведе сета до тайбрек. В него италианецът спаси още два сетпойнта и в крайна сметка се наложи със 7-6(6).

Във втория сет шамоионът на Sofia Open продължи да владее инициативата и записа първия пробив в мача, след който натрупа комфортен аванс от 5-2. Сафиулин опита да обърне развоя на събитията, но Синер съхрани преднината си и триумфира със 7-6(6), 6-3.

В сблъсъка на първите ракети Даниил Медведев и Матео Беретини изиграха много интригуващ сблъсък. Руснакът започна ударно и поведе с 3-0, след което задържа този аванса при 5-2. В маратонския осми гейм, продължил почти 15 минути, Беретини спаси пет сетбола, но въпреки това шампионът на US Open реализира нов пробив и спечели откриващия сет с 6-2.

Втората част бе напълно равностойна, като никой от опонентите не стигна до брейкпойнт. В последвалия тайбрек Беретини показа повече хладнокръвие в решаващите мигове и, макар да пропусна един сетбол, успя да изравни резултата в мача след 7-6(5). В началото на третия сет обаче Медведев проби за 3-1, като този брейк се оказа последният в мача и руснакът победи с 6-2, 6-7(5), 6-4.

В решаващия сблъсък на двойки участниците бяха същите, както в предходните два мача – Сафиулин и Медведев срещу Синер и Беретини. Руснаците пробиха първи и поведоха с 4-3, но италианското дуо върна брейка и отново излезе напред в резултата. Впоследствие Беретини и Синер успяха да запишат нов пробив и по този начин спечелиха пъривя сет със 7-5.

Във втория руският тандем успя да поведе с 3-1, но този път Медведев и Сафиулин не позволиха на опонентите си да върнат пробива и запазиха разликата от два гейма. Ключовият момент в последвалия тайбрек бяха двата мини-пробива, с които руснаците обърнаха резултата от 2-3 до 6-3. Беретини и Синер опитаха да редуцират пасива си, но Медведев и Сафиулин не позволиха това да се случи и донесоха победата на Русия след 5-7, 6-4, 10-5.