Приказката на Басилашвили в София продължава след луд мач, ще играе с Григор в събота

Sofia Open, 1/4-финал

Мартин Клижан – Николоз Басилашвили 6-0 3-6 3-6

Николоз Басилашвили продължава да поднася изненада след изненада на Sofia Open, като негова „жертва“ този път бе Мартин Клижан – 0-6 6-3 6-3.  Световният №87, който отстрани по пътя си топ поставения в турнира Доминик Тийм, изигра кошмарен първи сет, но когато всички го отписваха, а съперникът му набираше инерция, той намери път към обрата и към мач с най-добрия ни тенисист Григор Димитров.

Григор и Басилашвили нямат мач помежду си на ниво АТП, а в събота не преди 18:00 ч. ще се срещнат на централния корт в „Арена Армеец“

С неспасяем форхенд уинър по диагонала Клижан стигна до два брейкбола във втория гейм. На първия потърси идентично отиграване, но този път не бе достатъчно прецизен, а после отново сбърка форхенд – дюс. Осмият поставен в схемата пропусна още една възможност преди накрая от четвърти опит да пробие – 2-0.

След лесно взет сервис гейм словакът притисна максимално съперника отново, като този път се нуждаеше само от една точка за пробив, за да вземе подаването на Николоз – 4-0.

Грузинецът изпитваше трудности да се справи с изчистената игра на опонента си, а в търсене на отговор, допускаше доста грешки.

След само 21 мин. игра Басилашвили изостана 0-40 в шестия гейм, а после пласира форхенд в аут на първия сетбол, неуспявайки да спаси „геврека“.

Мачът придоби друго лице след подновяването на играта, когато Басилашвили показа онази игра, с която победи световният №8. Световният №87 почна да действа по-освободен на корта, виждайки, че вече няма какво да губи. В първия гейм той пропусна точка за пробив, а после изравни за 1-1, след като спаси два брейкбола.

След няколко агресивни бекхенда при 30-30 в петия гейм, грузинският тенисист пласира форхенд уинър по обратния диагонал  и стигна до точка за пробив, на която съперникът му сбърка – 3-2. Веднага след това обаче двамата си размениха ролите и Мартин поведе 40-30, като грешката на брейкбола допусна съперникът му – 3-3.

Празникът на пробивите продължи и в седмия гейм, преди Басилашвили най-накрая да сложи точка за 5-3. Паузата обаче бе кратка – в деветия гейм грузинецът първо пропусна сетбол, но се добра до нов с красив пасинг шот, като втория път бе безкомпромисен – 6-3.

Устремът на Николоз Басилашвили продължи и в третия сет. Той регистрира бърз сервис гейм  в началото, а после проби за 2-0, флиртувайки с линиите. В третия гейм обаче изостана 15-40, а на втория брейкбол пласира форхенд в мрежата, който имаше цената на рибрейк.

Емоциите взеха превес нататък, а Клижан изгуби контрол и допусна нов брейк за 1-3, който Басилашвили затвърди – 4-1.

В критичен седмия гейм световният №87 изостана 15-40 на свой сервис и пресили форхенд на втория брейкбол. Веднага след това обаче стигна до точка за връщане на брейка, Мартин не намери целта от форхенд и изостана отново – 3-5.

Басилашвили сервираше за мача, поведе 40-0 и сложи точка на спора.