Протоколният мач на Медведев: Сет на 0, два спасени мачбола и близо 3 часа на корта

Nitto ATP Finals, групова фаза
Даниил Медведев – Яник Синер 6-0, 6-7(5), 7-6(8)

Мачът между Даниил Медведев и Яник Синер на Финалите на АТР бе протоколен. Руснакът предсрочно си бе гарантирал първото място в „червената група“ в Торино, а влезлият като резерва в турнира италианец нямаше шансове да продължи напред.

Само че от видяното на корта едва ли някой би си помислил, че става дума за протоколен мач. В крайна сметка световният №2, който в събота ще играе на полуфинал срещу Андрей Рубльов или Каспър Рууд, прекара над 2 часа и половина на корта, в които спечели първия сет на 0, за да се стигне до тайбрек в третата част, в който отрази два мачбола преди да стигне до трета победа от три мача в турнира и осма поредна на Финалите след титлата през 2020-а.

„Беше тежко. Ментално беше тежко да зная, че мачът е без значение. Само че не исках да губя ритъма си. Спечелих първия сет и си казах, нека да продължа по този начин“ – коментира Медведев след мача.

Действително първата част на двубоя се разви по мечтан начин за него. На сервис той загуби едва три точки като в същото време Синер бе много неубедителен, бъркаше често и всичко това доведе до сет на 0 след само 25 минути игра.

Идеите на руснака за бърз мач обаче се изпариха през втория сет. Ключов бе първият му гейм. В него Синер отрази шанс за пробив и след спечеления гейм призова публиката да застане още повече зад него. Това изглежда сработи, защото езикът на тялото на 20-годишния тенисист се промени и той заигра много по-добре и проби за 3-1. Медведев стигна до рибрейк и така се стигна до тайбрек. В него единственият минипробив за 6-5 донесе успеха на южнотиролеца.

„Вторият сет продължи около час, а след това е третият сет. Няма как да не играеш в третия сет, защото обичам да печеля, не обичам да губя“ – така Медведев коментира мотивацията си да се впусне в тежката битка в решителната част.

В него световният №2 губеше с 2-4, но използва вече сериозния си опит, за да остане в битката. Той премина през тежък сервис гейм за 3-4, в който имаше три равенства, след което стигна до връщане на пробива.

Закономерно мачът се реши с нов тайбрек. В него при 5-6 и 7-8 Медведев трябваше да отразява мачболи, като в първия случай го направи с втори сервис със скорост от 201 км/ч, а във втория с драйв воле. Стигна се до 9-8, когато на свой ред при втория си мачбол руснакът сложи край на мача с бекхенд уинър по правата.

Така той записа победа и в третия си мач срещу Синер и в петък ще очаква да разбере своя съперник на полуфиналите от директния сблъсък между Каспър Рууд и Андрей Рубльов. „Когато знам, че съм в следващия кръг и чакам съперника си, гледам мача, за да видя как играят. Така че ще гледам и ще се насладя.“

Руснакът вече има 57 победи през сезона, в който на US Open спечели първа титла от Големия шлем, а в Торонто стигна до четвърти трофей на ниво Мастърс 1000.

За Синер сезонът завършва с място в топ 10 на световната ранглиста и четири титли на ниво АТР.