Рафаел Надал триумфира с титла №13 на Ролан Гарос и вече има 20 от Големия шлем

Ролан Гарос, финал
Рафаел Надал – Новак Джокович 6-0 6-2 7-5

Рафаел Надал записа категорична победа в три сета над световния №1 Новак Джокович и спечели 13-а титла на Ролан Гарос. По този начин испанецът триумфира със своя 20-и трофей от Големия шлем и така се изравни с Роджър Федерер на върха в подреждането по този показател.

Днешната среща бе осма между Надал и Джокович на Ролан Гарос, като испанецът вече има 7 победи. Това бе и третият им финал в турнира, който и този път завърши с триумф за испанеца. Двамата са играли един срещу друг вече общо 57 път и във всички турнири, като балансът е 29:27 в полза на Джокович.

Срещата започна по-добре за Джокович, който поведе с 40-15 в първия гейм, но след това сърбинът позволи на Надал да осъществи обрат и да вземе преднина в мача. Вторият гейм се разви по аналогичен сценарий, но с разменени роли. Надал достигна до две поредни точки за пробив, но неговият опонент показа невероятна игра в защита и успя да избегне опасността. Испанецът обаче продължи да играе много офанзивно и това му помогна да спечели гейма и да поведе с 2-0.

Джокович поведе в третия гейм, но Надал продължи да бъде по-активен и осъществи обрат. Испанецът отново стигна до две поредни точки за пробив след като Джокович допусна първата двойна грешка в мача. Сърбинът спаси първата, но Надал продължи да атакува и спечели следващото разиграване, като по този начин затвърди пробива и поведе уверено с 3-0.

Rafael Nadal

Маратонският четвърти гейм бе истинско зрелище, като Надал отрази цели три геймпойнта на Джокович. Испанецът използваше всички оръжия от арсенала си, но Джокера отново демонстрира извънземна игра в защита, като на няколко пъти върна топката почти от трибуните. Въпреки всичките му усилия обаче отново Надал ликуваше, след като пласира перфектен ас и така спечели продължилият 11 минути гейм.

В петия гейм Джокович най-после започна да показва най-добрата си игра и в офанзивен план и ситгна до три поредни точки за спечелването на гейма. След това обаче сърбинът показа учудваща липса на концентрация, като допусна две непредизвикани грешки и това помогна на Надал да изравни резултата. Испанецът на два пъти стигна до точка за пробив, но Джокович отново бе перфектен в защита и избегна опасността. Сърбинът обаче не успя да си върне инициативата в гейма, като след неговия край отново Надал бе по-щастливият човек на корта, повеждайки с 5-0.

Novak Djokovic (2)

Шестият гейм отново премина изцяло под диктовката на Надал, чиито атаки за пореден път се оказаха твърде мощни за Джокович. Испанецът даде само точка на своя опонент, като завърши гейма с втория ас в мача и така спечели напълно категорично първия сет с 6-0 след 45 минути игра.

Позитивната серия на Надал бе на път да продължи и във втория сет, след като испанецът стигна до две поредни точки за пробив в първия гейм. Джокович обаче спаси и двете, след което отрази и трета възможност за своя опонент. След 10 минути оспорвана игра сърбинът реализира втория си геймпойнт най-после успя да спечели първия си гейм в мача.

Novak-Djokovic (2)

Джокера продължи да играе много добре и поведе с 30-15 във втория гейм. Сега обаче бе ред на Надал да покаже здрави нерви. Сервисът на Матадора донесе огромни проблеми на Джокович, като световният №2 постепенно си върна контрола върху играта и спечели следващите три точки, като по този начин не позволи на Джокович да стигне до пробив и изравни резултата в сета.

Надал поведе с 30-0 в третия гейм, но Джокович успя да изравни резултата. Испанецът стигна до нова точка за пробив, но тя бе спасена от Джокера, който в хода на разиграването пласира два чудесни удара на линията, като вторият направи Надал безпомощен. Малко по-късно световният №1 спаси още една точка за пробив, но при третия си опит Надал най-после успя да пречупи съпротивата на своя опонент и осъществи пълен обрат в сета, като поведе с 2-1.

В четвъртия гейм Надал отново пропусна две поредни точки за пробив, но веднага след това се поправи и спечели следващите две разигравания, като по този начин спечели гейма и увеличи преднината си на 3-1. Успешната серя на испанеца продължи и в петия гейм, макар да пропусна още една точка за пробив, преди да направи резултата 4-1. Ситуацията стана още по-лоша за Джокович, тъй като Надал записа първия гейм на нула от началото на мача и на практика реши сета, като поведе с 5-1. Rafael-Nadal Джокович намали резултата след силен седми гейм, но в следващия Надал стигна до три поредни точки за спечелването на сета. Матадорът си позволи отпускане, като пропиля първите две, а междувременно получи предупреждение за просрочване на позволеното време за сервис. Опрян до стената, Надал отново показа неоклатима психика и оформи крайното 6-2, доближавайки се само на един сет от титлата на Ролан Гарос.

Джокович започна много силно третия сет и спечели първия гейм, но Надал много бързо се възстанови от получения удар и възстанови равенството. Испанецът контролираше инициативата през почти целия трети гейм, като стигна до поредна точка за пробив в мача. Този път обаче Джокович запази самообладание и избргна опасността, след което спечели още две точки, за да триумфира в гейма и да поведе с 2-1.

Сърбинът поведе в четвъртия гейм, но отново не успя да задържи инициативата и Надал стигна до обрат. Въпреки че отново показа много добра игра в защита Джокович не устоя на натиска на испанеца и така резултатът в сета бе изравнен. Надал се възползва от колебанията в играта на Джокера като „натисна газта“ още повече и стигна до много важен пробив, като спечели следващия гейм на нула и поведе с 3-2.

В шестия гейм обаче Надал влоши значително показателите си на първи сервис и това бе възможност, която Джокович не пропусна. Сърбинът стигна до точка за спечелването на гейма, която бе отразена от Надал, но след това Джокерът беше безгрешен и така успя да пробие сервиса на Надал за пръв път от началото на мача, довеждайки резултата до 3-3.

Сърбинът използва набраната инерция и за пръв път от началото на мача спечели два поредни гейма, като това му позволи да поведе с 4-3 в сета. Джокович поведе с 15-0 в осмия гейм, но след това Надал се събуди от летаргията, в която бе изпаднал, и осъществи обрат до 40-15. Джокович отрази първата точка за спечелването на гейма, но испанецът все пак прекъсна серията на опонента си и изравни геймовете.

Деветият гейм се оказа един от най-оспорваните в мача, като и двамата опоненти пропуснаха по една точка за пробив. В заключителната част на гейма Джокович бе този, който показа по-висока класа. Мощният сервис на сърбина затрудни максимално Надал, а безпощадните форхенд уинъри на Джокович му донесоха нова преднина в сета при 5-4.

Сърбинът пръв излезе напред в деветия гейм, но след това Надал внезапно вдигна темпото и осъществи пълен обрат. Геймът приключи по доста необичаен начин. Първо Джокович допусна неточност, улучвайки топката с рамката на ракетата, след което сърбинът направи нова непредизвикана грешка и изпрати топката в аут, като след края на гейма влезе в кратък спор със съдията на стола.

В единадсесетия гейм Надал навакса пасив от 15-30, след което стигна до точка за пробив. Тя бе реализирана след като Джокович допусна двойна грешка и така испанецът се доближи на само един гейм от своята поредна титла на Ролан Гарос.

Надал завърши мача като истински шампион, записвайки гейм на нула и така продължи безпощадната си доминация на Ролан Гарос, вдигайки „Купата на мускетарите“ за 13-и път.